wtorek, 23 lipca, 2024
spot_img

Zgoda Rosji na kontynuację umowy zbożowej mocno przeceniła kontrakty giełdowe

spot_img

Obecny prezydent Turcji Erdogan ogłosił w środę, że umowa dotycząca korytarzy zbożowych na Morzu Czarnym została przedłużona o 2 miesiące. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji potwierdziło zgodę na kolejne 60 dni obowiązywania umowy. Dotychczasowe porozumienie wygasało 18-maja, a umożliwiało bezpieczne transporty towarów rolnych z trzech portów Wielkiej Odessy.

Rosja tradycyjnie już czekała do ostatniej chwili z decyzją, a Ukraina „udawała” że jej nie zależy na przedłużeniu. Zapewne była to odmienna tym razem taktyka negocjacyjna Kijowa. Warto przypomnieć, że Rosja korzysta dzięki umowie z ułatwień w eksporcie towarów rolnych na które Zachód nie nałożył embarga. Sukces negocjacyjny potrzebny był też urzędującemu prezydentowi Turcji (sprzyja nieco Moskwie) przed II turą wyborów.

Głębokie spadki cen

Reakcja rynku zbóż i oleistych na pozytywne rozstrzygnięcie mogła być tylko jedna – głębokie spadki cen. Tym bardziej, że już wcześniej powróciły na rynek przeceny, a komentarze analityków mówiły, że świat sobie poradzi bez ukraińskiego eksportu przez Morze Czarne. Notowania kontraktów gwałtownie spadły w środę po obu stronach Atlantyku.

W Chicago kukurydza i soja zaliczyły swoje kilkunastomiesięczne minima, a pszenica cofnęła się w pobliże dwuletniego dołka z początku marca.

W Paryżu wszystkie trzy główne kontrakty, czyli kukurydza, pszenica i rzepak zamknęły środową sesję ponad 3% przeceną. W konsekwencji wycena starej i nowej kukurydzy spadła poniżej 220 eur/t, a kontrakt na tegoroczną pszenicę kosztuje 225 eur/t. Są to poziomy cen zbóż niewidziane od 2021 roku. Rzepak wyceniany jest poniżej 400 eur/t po raz pierwszy od listopada 2020 roku.

Warto przypomnieć, że pierwsze prognozy USDA dla rynku oleistych i kukurydzy (w USA i w skali globalnej) na przyszły sezon są rekordowo dobre.

Zagrożone przyszłe zbiory?

Zagrożenia jednak dotyczą przyszłych zbiorów pszenicy u kilku głównych eksporterów, czyli w Rosji, Australii, USA i na Ukrainie. Jednak tylko USA i Ukraina powinny zanotować bardzo słabą produkcję, podczas gdy Rosja i Australia wrócą do średnich zbiorów pszenicy po rekordzie w 2022 roku. Co ważne potencjał eksportowy Rosji jeszcze wzrośnie w sezonie 2023/24 za sprawą rekordowych zapasów pszenicy.

Zamknięcie sesji giełdowej z 17.05.2023:

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x