poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Chemirol przejmuje największego producenta maszyn uprawowych w kraju!

spot_img

Z dniem 28 lutego 2023 roku UNIA sp. z o.o., jeden z największych w Polsce producentów maszyn i urządzeń rolniczych zyskuje partnera – spółkę Chemirol z Mogilna.

Chemirol i Unia – fuzja spółek staje się faktem

O przejęciu Unii przez Chemirol mówi się od początku roku 2023, kiedy to na stronie UOKIK-u pojawiła się informacja o koncentracji polegającej na przejęciu przez Przedsiębiorstwo Usługowo- Handlowe „CHEMIROL” Sp. z o.o. z siedzibą w Mogilnie („Chemirol”) kontroli nad „Unia” Sp. z o.o. z siedzibą w Grudziądzu („Unia”). Pod koniec lutego spółka Chemirol oficjalnie poinformowała o zakończeniu negocjacji i przejęciu producenta maszyn spod logo UNIA.

Ambitne cele na przyszłość. Obecność w trójce największych producentów maszyn w Europie

UNIA sp. z o. o. to jeden z czołowych producentów maszyn i urządzeń rolniczych w Polsce, z ponad 140-letnią historią i doświadczeniem. Spółka wywodząca się z Grudziądza posiada 4 fabryki i zatrudnia ponad 1100 osób. Oferta firmy obejmuje szeroki zakres asortymentu, m. in. maszyny uprawowe, siewniki, rozsiewacze nawozów, rozrzutniki, opryskiwacze, a także jest producentem instalacji do suszenia i magazynowania ziarna.

– UNIA ma znaczący wkład w rozwój polskiego rolnictwa i od lat wyznacza trendy w budowie maszyn i urządzeń rolniczych. Można śmiało powiedzieć, że każdy rolnik w Polsce zna lub stosował maszyny z UNII. Dziś przyszedł czas na nowy etap historii firmy. Dołączenie do Grupy Kapitałowej „Chemirol” to szansa na rozwój. W planach strategicznych mamy jasno zapisany cel: obecność w pierwszej trójce producentów maszyn i urządzeń rolniczych w Europie. Kolejnym krokiem będzie wzmocnienie pozycji na rynkach pozaeuropejskich. Dziś eksportujemy produkty do 45 państw i chcemy zdobywać nowe rynki. Ze wsparciem Chemirolu mamy szanse przekuć plany na rzeczywistość – podkreślił Michał Lange, nowy Prezes firmy Unia sp. z o. o.

Dla UNII to nowy etap rozwoju, a dla Grupy Kapitałowej „Chemirol” kolejny krok w realizacji strategii kompleksowej obsługi rolników. PUH „Chemirol” sp. z o.o. od lat konsekwentnie buduje pozycję lidera w Polsce w obszarze obsługi i doradztwa w rolnictwie. W swojej strategii Chemirol wykorzystuje połączenie komplementarnych potencjałów branży agro, tak, aby jak najpełniej zaspokoić potrzeby rolników. Kolejnym krokiem w realizacji przyjętych przez firmę założeń jest nabycie 100% udziałów w firmie UNIA sp. z o.o. 

chemirol kupil unie

Nawet 200 mln złotych na rozwój zakładów produkcyjnych Unii

PUH „Chemirol” sp. z o. o. jest fundamentem Grupy Kapitałowej „Chemirol”, którą tworzą między innymi spółki: Innvigo sp. z o.o., Napena sp. z o.o., Flora sp. z o.o. oraz Agrolex sp. z o.o. Od końca lutego bieżącego roku Grupa rozszerza swoje pole działania o projektowanie i produkcję maszyn oraz urządzeń wykorzystywanych w rolnictwie. 

Jak zapowiedział prezes Chemirolu, spółka w pierwszym okresie współpracy chce przeznaczyć ok. 150-200 mln złotych skierowanych na inwestycje i rozwój zakładów produkcyjnych.

 Grupa Kapitałowa „Chemirol” konsekwentnie wzbogaca swoje portfolio o kolejne obszary sektora agro. Fuzja z UNIĄ to logiczny krok, podyktowany uważną obserwacją rynku. Inwestując w sektor maszyn i urządzeń rolniczych wnosimy kapitał, dynamikę działania i otwartość na zmiany. Nie wykluczam dalszej ekspansji w obszarze rynku maszyn rolniczych w Polsce i za granicą, tak aby powstał silny podmiot będący istotnym graczem na międzynarodowym rynku. W pierwszym okresie współpracy przewiduję inwestycje na rozwój
zakładów produkcyjnych UNII na poziomie 150-200 mln pln – powiedział Leszek Boruch, Prezes Zarządu PUH  „Chemirol” sp. z o.o.

Info: Chemirol, fot. E. Lemański, K. Grzeszczyk

Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Atomic
Atomic
1 rok temu

Nic dobrego. Tworzy się kolejny gigant pod patronatem producenta chemii rolniczej. Czy tylko ja widzę to w ciemnych barwach?

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x