czwartek, 18 lipca, 2024
spot_img

Wyceny unijnych kontraktów na zboża powróciły do poziomów z początku maja

spot_img

Trwający na rynku walutowym trend umacniania się dolara amerykańskiego wobec euro wywiera presję spadkową na notowania wszystkich kontraktów towarowych w Chicago. Niedawna (pierwsza od lat) obniżka stóp procentowych w strefie euro i niepokój związany z rozpisaniem przedterminowych wyborów parlamentarnych we Francji mocno obniżyły notowania wspólnej waluty, a przy okazji też złotego. Skokowy wzrost kursu usd/pln w ostatnim czasie ogranicza negatywny wpływ giełdy Matif na ceny proponowane przez eksporterów.

Pszenica tanieje na giełdach pod presją zbiorów i zakazu importu wprowadzonego przez Turcję

W Chicago pszenica tanieje pod pod wpływem rosnącej podaży wynikającej z przyspieszonych w tym roku w USA zbiorów, przy oczekiwaniu dobrej produkcji i słabym popycie na amerykańskie pochodzenie. W miniony piątek w Chicago pszenica SRW zamknęła się niżej 11 raz z ostatnich 13 sesji giełdowych. Podczas poniedziałkowej (17.06.2024) – nocnej sesji w Chicago pszenica, pogłębia przecenę (tanie też kukurydza i soja). Ubiegłotygodniowe zamówienia eksportowe na amerykańską pszenicę były słabe, co potwierdza tylko brak konkurencyjności tego pochodzenia na globalnym rynku.

Unijna pszenica naśladując zachowanie amerykańskiego kontraktu

Kontrakt wrześniowy w Paryżu stracił 7 euro na wartości w skali tygodnia (-2,9%) i wyceniany był na 236.75 eur/t. Chociaż słabsze euro powinno sprzyjać eksportowi z UE, to jednak problemem jest i będzie (przynajmniej na początku nowego sezonu) 4-miesięczny zakaz importu pszenicy wprowadzony przez Turcję w celu ochrony interesów miejscowych producentów zbóż. Wprawdzie znacznie mniejsze zbiory pszenicy spodziewane są w Rosji i na Ukrainie, to jednak brak tureckich zakupów będzie przekierowywał sporą część pszenicy z basenu Morza Czarnego na pozostałe rynki. Wydaje się zatem, że ceny międzynarodowe pszenicy z uwagi na pogarszający się światowy bilans mogą ruszyć w górę dopiero jesienią.

W Paryżu kukurydza zamknęła tydzień najniżej od początku maja

Śladem pszenicy podąża też unijny kontrakt na kukurydzę. Wyceny najbliższej serii kukurydzy spadły w skali tygodnia o 6 euro (-2,8%) do 211 eur/t – najniżej od początku maja tego roku.

Jednocześnie w Chicago kukurydza zyskała skromne 0,3% w skali tygodnia, a jej notowania (też soi) poruszają się w rytm prognoz pogodowych w okresie kończących się zasiewów. Pierwsze oceny kondycji amerykańskich upraw kukurydzy są dobre, ale wywoływane przez to presja spadkowa równoważona była w ubiegłym tygodniu dobrą sprzedaż eksportową i prognozą wzrostu temperatur w Pasie Kukurydzianym.

Notowania unijnego rzepaku stabilizują się poniżej 470 eur/t

Wyceny unijnego rzepaku poruszały się w trendzie bocznym w tygodniu kończącym się 14-go czerwca 2024.  Sierpniowa seria rzepaku kończyła każdą ubiegłotygodniową sesją w wąskim przedziale 465 – 469,75 eur/t.

W ustabilizowaniu notowań rzepaku, po dużej przecenie z przełomu maja i czerwca, pomógł powrót notowań ropy do poziomów równowagi z maja po tm jak 4-go czerwca ropa Brent spadła na 4-miesięczne minima.

Jednocześnie ceny kanadyjskiego rzepaku w Winnipeg pozostają jednak pod presją i są obecnie na najniższym poziomie od końca kwietnia. Z kolei olej palmowy kończył tydzień lekkim wzrostem w reakcji na ożywienie popytu w Indiach i perspektywy wznowienia eksportu do Chin.

Notowania amerykańskiej soi (lipcowy termin) zamknęły tydzień bez zmian. W odrobieniu wcześniejszych strat pomogły obawy o możliwy wzrost temperatur w Pasie Kukurydzianym (tam też uprawiana jest amerykańska soja).
 

Okresowe zmiany notowań:

Rzut oka na wykresy (zamknięcie z 14.06.2024)

Kontrakty na zboża:

Kontrakty na oleiste:

Źródło cen: CBoT, Eurmext-Paryż

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x