środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

W Warszawie ceny paliw przekroczyły 7 zł/l, ale średnia krajowa jest o 30 groszy niższa

spot_img

W cenniku hurtowym PKN Orlen, w skali tygodnia (kończącego się 11-go kwietnia 2024), cena netto Pb95 spadła o 6 groszy (+5 gr tydzień wcześniej) do 5,256 zł/l (bez VAT), a diesla obniżyła się o 10 groszy na litrze (+4 gr tydzień wcześniej) do 5,248 zł/l (bez VAT). W konsekwencji cena hurtowa diesla jest minimalnie niższa od benzyny. Co ciekawe, środowy (10.04.2024) wzrost kursu dolara do złotego (o ok. 4 grosze) i lekki wzrost notowań ropy Brent nie tylko nie spowodowały podniesienia ceny hurtowej, ale wręcz jej obniżkę w czwartek (?).

Notowania ropy pozostają w okolicy półrocznych maksimów

Giełdowa wycena ropy Brent oscyluje od tygodnia wokół poziomu 90 usd za baryłkę (najwyżej od października 2023 roku), ale jej wycena prawie się nie zmieniła w skali tygodnia kończącego się 10-go kwietnia 2024. Wojna na Ukrainie rozszerzyła się na terytorium Rosji, gdzie Ukraina atakuje rafinerie. Przekłada się to, obok istniejących już problemów żeglugowych na Morzu Czerwonym, na wysokie ceny na światowym rynku ropy.

Mocny złoty łagodzi presję na wzrost cen paliw w hurcie

Kurs USD/PLN pozostaje poniżej 4,0 zł/usd, mimo środowego odbicia w górę. W skali dolar podrożał o skromny 1 grosz do 3,97 złotego za dolara w czwartkowe południe (na początku tygodnia dolar kosztował nawet 5 groszy mniej).

Zrównanie się ceny hurtowej benzyny i diesla to efekt sezonowego spadku popytu na olej opałowy

Warto przypomnieć, że w I połowie marca cena diesla spadła odczuwalnie, ponieważ ciepła pogoda ograniczyła popyt na olej opałowy, czyli produkt bliźniaczy do ON. W tym czasie ceny benzyny pozostawały stabilne lub nieco rosły.

Ceny na stacjach PKN Orlen wyznaczają teraz górny pułap dla konkurencji?

Wydaje się, że po zmianach w zarządzie PKN Orlen, ceny na stacjach tej sieci należą do najwyższych na danym obszarze terytorialnym i potrafią w Warszawie przekraczać już poziom 7,0 zł/l benzyny 95-oktanów oraz diesla. Na szczęście ceny średnie krajowe dwóch głównych paliw są znacznie poniżej poziomu 7 zł/l

Według e-Petrol.pl w połowie 15-go tygodnia 2024 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było średnio zapłacić na krajowych stacjach odpowiednio 6,64 zł/l i 6,69 zł/l. Oznacza to, że cena benzyny wzrosła o 9 groszy na litrze w skali tygodnia. Jednocześnie cena średnia oleju napędowego nie zmieniła się.

Ceny średnie paliw w detalu: 10-04-2024 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 7,29 zł/l (+10 gr/l);
• Pb95: 6,64 zł/l (+9 gr/l);

• ON: 6,69 zł/l (0 gr/l);
• LPG: 2,87 zł/l (-2 gr/l).

Mimo tegorocznych podwyżek, paliwa są dużo tańsze od swoich historycznych maksimów z 2023 roku (8,08 zł/l ON z października i 7,95 zł/l Pb-95 z czerwca 2023). Jednocześnie diesel i benzyna kosztują na stacjach o już tylko ponad 1% (kilka groszy) mniej niż przed rokiem.

Zmiany cen paliw w skali roku i od rozpoczęcia wojny na Ukrainie:

Ceny paliw w kraju:

Dla porównania, notowania ropy Brent (usd/b) na tle zmian kursu usd/pln (lewa oś):

Marże stacji paliw mocno spadły z ubiegłorocznych maksimów zaliczonych w połowie grudnia

W połowie 15 tygodnia 2024 uśredniona marża modelowa stacji paliw sięga 12 gr/l dla ON (16 gr/l tydzień wcześniej) i 11 gr/l dla Pb95 (tydzień wcześniej było to 4 gr/l). Dla porównania, w połowie grudnia analogiczne marże sięgały rekordowe dla 2023 roku: 68 gr/l benzyny i 40 gr/l diesla.

Marże modelowe liczone są od oficjalnych cen hurtowych PKN Orlen i nie uwzględniają upustów (zwykle 15-30 gr/l) udzielanych wcześniej poszczególnym odbiorcom (stacjom paliw), ale też nie uwzględniały upustów wakacyjnych stosowanych przez różne sieci stacji.

Marże modelowe stacji paliw w skali rocznej:

W skali 2024 roku marża modelowa ze sprzedaży obu głównych paliw (15 gr/l – ON i 20 gr/l – Pb95) jest zbliżona do średniej z poprzedniego roku.

W zakończonym 2023 roku średnia marża modelowa stacji paliw wyniosła 20 groszy/l (2 gr/l powyżej średniej z 5 lat) dla benzyny 95-oktanów i 17 groszy/l (+7 gr/l w stosunku do średniej z 5-lat) dla oleju napędowego. O ile marża na sprzedaży benzyny jest w tym roku nieco wyższa od średniej wieloletniej, to w przypadku ON była ona w 2023 roku dużo wyższa od średniej.

W skali całego 2022 roku średnia marża modelowa stacji paliw ze sprzedaży diesla wyniosła 6 gr/l, a dla Pb95 12 gr/l. Były to poziomy dużo niższe niż w poprzednich latach.

Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com, KE

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x