środa, 22 maja, 2024
spot_imgspot_img

Nasilenie rosyjskich ataków zagraża eksportowi zbóż z ukraińskich portów

spot_img

Interfax-Ukraina informuje, że uderzenia Rosji w infrastrukturę, w szczególności infrastrukturę portową, mogą zmniejszyć kwietniowy eksport zboża z Ukrainy do 5 milionów ton zamiast oczekiwanych 8 milionów ton.

Rosja coraz skuteczniej niszczy infrastrukturę portową Ukrainy

„W ciągu pierwszych 10 dni Ukraina była w stanie wyeksportować przez porty około 2 miliony ton zboża. To dało nadzieję na rekordowy eksport na poziomie 8 mln ton w skali miesiąca. Zniszczenia są jednak na tyle poważne, że dostawy zboża, zwłaszcza do portu w Czarnomorsku, będą musiały zostać wstrzymane na kilka dni”.

Jednocześnie źródło agencji Interfax wyraziło pewność, że handlowcy i gospodarstwa rolne, których terminale zlokalizowane są w porcie w Czarnomorsku, szybko dostosują się do sytuacji i będą dostarczać drogą lądową produkty do załadunku na statki.

Ukraina nie wstrzyma eksportu przez Morze Czarne

„W każdym razie Ukraina nie wstrzyma eksportu zboża przez korytarz zbożowy na Morzu Czarnym” – powiedział uczestnik lokalnego rynku.

Inne źródło rynkowe poinformowało agencję, że podczas porannego ostrzału obwodu odeskiego rosyjscy okupanci uszkodzili bocznice kolejowe prowadzące do szeregu terminali zbożowych zlokalizowanych w porcie w Czarnomorsku.

Eksport zbóż z Ukrainy pozostaje w tyle za poprzednim sezonem

Do tej pory w sezonie 2023/2024 (stan na 10 kwietnia) Ukraina wyeksportowała 37,09 mln ton zbóż i roślin strączkowych, czyli o 1,75 mln ton mniej niż w analogicznym okresie sezonu 2022/23.

Dla porównania, unijny eksport zbóż sięga w tym sezonie 33,53 mln ton (do 31.03.2024) i jest o ok. 1 mln ton mniejszy niż w ciągu 40 tygodni poprzedniego sezonu.

Źródło: Ukragroconsult

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x