poniedziałek, 4 marca, 2024
spot_img

W styczniu światowe ceny zbóż były najniższe od końca 2020 roku

spot_img

Raport FAO informuje, że indeks cen zbóż (śledzi światowe ceny eksportowe) wyniósł w styczniu średnio 120,1 punktu, co oznacza spadek o 2,7 punktu (2,2 procent) w porównaniu z grudniem i aż o 27,4 punktu (18,6 procent) w stosunku do wartości ze stycznia 2023 roku.

Styczniowy odczyt indeksu był najniższy od grudnia 2020 roku (116,4 punktu).

Indeks światowych cen zbóż FAO:

Silna konkurencja na rynku eksporterów pszenicy

Światowe ceny eksportowe pszenicy spadły w styczniu, na skutek utrzymującej się silnej konkurencji wśród eksporterów oraz napływu niedawno zebranych dostaw z krajów półkuli południowej.

Kukurydza – korekta w górę amerykańskich zbiorów i dobre perspektywy dla Argentyny

Ceny eksportowe kukurydzy gwałtownie spadły z miesiąca na miesiąc, odzwierciedlając poprawę warunków upraw i rozpoczęcie zbiorów w Argentynie, a także większe dostawy w Stanach Zjednoczonych po korekcie w górę szacunków produkcji.

Jęczmień i sorgo naśladują zachowanie głównych dwóch zbóż

Wraz z cenami pszenicy i kukurydzy, w styczniu spadły także światowe ceny jęczmienia i sorgo.

Jedynie ceny ryżu kontynuowały trend wzrostowy

Z kolei Indeks cen całego ryżu FAO wzrósł w styczniu o dalsze 1,2 procent, w dużej mierze odzwierciedlając wzrost cen ryżu Indica wyższej jakości ze względu na duże tempo dostaw z Tajlandii i Pakistanu oraz dodatkowe zakupy ze strony Indonezji.

Źródło: FAO

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x