czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

Bioflex: nowa koncepcja napowietrzania upraw wschodzących marki JOSKIN

spot_img

Odkąd JOSKIN zadebiutował na rynku ponad trzy dekady temu, firma ta nieustannie przoduje w produkcji efektywnych i przyjaznych dla środowiska maszyn rolniczych. Z myślą o zrównoważonym rolnictwie, JOSKIN zaprezentował swoje najnowsze osiągnięcie w dziedzinie napowietrzania gleby – innowacyjny chwastownik Bioflex. Czym wyróżnia się na rynku?

W czasie, gdy istotne agronomiczne kwestie, takie jak debata na temat zakazu stosowania glifosatu, są poddawane publicznej dyskusji, ważne jest, aby projektowanie nowych maszyn bardziej koncentrowało się na wydajnych i przyjaznych dla środowiska alternatywach. W odpowiedzi na te kwestie powstał Bioflex – chwastownik, który stanowi odpowiedź na współczesne potrzeby rolnictwa, łącząc efektywność z troską o środowisko.

Nowy chwastownik ma ocynkowaną ogniowo konstrukcję złożoną z trzech elementów w modelach o szerokości roboczej do 7,2 m oraz z pięciu elementów w modelach o szerokości do 12 m. Każdy element zawiera do 96 zębów w 6 rzędach. 

Specyficzna konstrukcja zęba

Czym wyróżnia się Bioflex na tle tradycyjnych rozwiązań rolniczych? Zęby modelu Bioflex, o średnicy 7 mm, są bardzo elastyczne i idealnie kopiują podłoże, przy czym jednocześnie są niezależne od siebie. Ich kształt został tak zaprojektowany, aby można je było stosować na plantacjach każdego rodzaju, w tym na uprawach okopowych. W zależności od wybranego ustawienia, można nimi obrabiać rośliny o znacznej wysokości. Ich wyjątkowa konstrukcja oraz specyfika są wynikiem dogłębnych analiz mających na celu uzyskanie jak najlepszych rezultatów bez względu na wysokość nierówności i roślin.

Poza napowietrzaniem gleby, rola zębów polega na bezpośrednim oddziaływaniu na korzenie niepożądanych roślin, a w optymalnych warunkach pogodowych na mechanicznym eliminowaniu młodych chwastów, które szybko usychają. Zęby te służą również do rozbijania skorupy glebowej, aby poprawić przenikanie wody do gruntu, co jest bardzo ważne w okresach suszy.

Regulowanie czynności roboczych

Co jeszcze zwraca uwagę w nowym chwastowniku? Poszczególne rzędy elementów roboczych nie mogą się tutaj swobodnie poruszać. Dzięki konstrukcji na kołach Bioflex dobrze dostosowuje się do ukształtowania terenu. W rezultacie naprężenia rozkładają się równomiernie na całej długości i szerokości roboczej, umożliwiając bardzo jednolitą pracę poszczególnych rzędów elementów roboczych, jak ma to miejsce w przypadku spulchniarek łąkowych tej marki. Masa własna konstrukcji zapewnia również lepsze kopiowanie podłoża, co przyczynia się do ogólnej jakości pracy. 

W zależności od rodzaju zastosowania, intensywność działania zębów można regulować, od wersji „super-soft” do „heavy”, dzięki konfiguracji TUZ-u brony Bioflex i ustawieniu kół kopiujących. System Variflex, dobrze znany w dziedzinie uprawy pastwisk, jest tu montowany w standardzie. To hydrauliczne urządzenie, oparte na zasadzie naczyń połączonych i sterowane bezpośrednio z ciągnika, zapewnia regulację intensywności działania zębów zależnie od stanu terenu, gwarantując w ten sposób stały i równomierny nacisk na każdy z nich, niezależnie od ich kąta w stosunku do powierzchni gleby. 

Pełna oferta 

Dużą zaletą jest to, że chwastowniki Bioflex są dostępne w szerokości 4,8 m, 6 m i 7,2 m ze składaniem pojedynczym, oraz 8,4 m, 9,6 m, 10,8 m i 12 m ze składaniem podwójnym. Standardowo są one wyposażone w 3+4 koła kopiujące (408 x 155 mm) w modelach o szerokości do 7,2 m oraz w 5 + 6 kół kopiujących w modelach o szerokości roboczej do 12 m. Każdy model jest połączony z TUZ-em ciągnika, tworząc zwartą strukturę, której szerokość wynosi zaledwie 2,5 m, by spełnić europejskie normy ruchu drogowego.

Co istotne, ta całkiem nowa seria chwastowników spełnia wszystkie kryteria programu dotacji niemieckiego ministerstwa rolnictwa (BMEL), a także innych unijnych programów dopłat.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x