niedziela, 14 lipca, 2024
spot_img

USDA zapowiada rekordowe zbiory i wzrost światowych zapasów kukurydzy sezonie 2023/24

spot_img

Zanim zostaną omówione prognozy na nowy sezon, trzeba odnotować, że Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) podniósł w maju swoje szacunki światowych zbiorów kukurydzy w tym sezonie (po dziewięciu miesiącach cięć z rzędu). Według USDA światowa produkcja kukurydzy w sezonie 2022/23 wyniesie 1,1150 mld ton. Prognoza produkcji kukurydzy z maja jest wyższa o 5,7 mln ton od oczekiwań sprzed miesiąca, ale o 6,5% poniżej zbiorów w sezonie 2021/22.

Za korektę w górę prognoz odpowiada Brazylia z rekordem na poziomie 130 mln ton (+5 mln ton – m/m). W przypadku doświadczonej suszą Argentyny prognozy produkcji pozostały na niezmienionym poziomie 37 mln ton (-12,5 mln ton – r/r).

Doskonale zapowiadają się zbiory kukurydzy

W swojej pierwszej prognozie na sezon 2023/24 USDA spodziewa się, że globalna produkcja kukurydzy wzrośnie o 6% – rok do roku i wyniesie rekordowe 1,2196 mld ton. Za gwałtowne odbicie w światowej produkcji odpowiadać mają głównie USA, Argentyna (po katastrofalnej suszy) i Unia Europejska, przy powtórzeniu rekordowych zbiorów w Brazylii.

Znaczący spadek

Spadek zbiorów kukurydzy powinna zanotować tylko Ukraina (z 27 do 22 mln ton).

Prognoza unijnych (nowych) zbiorów kukurydzy opiewa na 64,3 mln ton w porównaniu do 53,0 mln ton w obecnym sezonie, a import powinien spaść do 20 mln ton z rekordowych 24,5 mln ton w tym sezonie.

Globalna konsumpcja kukurydzy w sezonie 2023/24 oceniana na 1,2041 mld ton (+3,7 – r/r) i będzie mniejsza od produkcji.

Prognoza na nowy sezon zapowiada zatem wzrost zapasów globalnych kukurydzy o 15,5 mln ton (+5,2%) do 312,9 mln ton na koniec nowego sezonu.

Kukurydza w USA (sezon 2023/24)

USDA prognozuje, że krajowe zbiory kukurydzy wzrosną aż o 11% (r/r) do 378,8 mln ton. Ma się to odbyć za sprawą większego areału i lepszych plonów. Wzrost krajowego przerobu i eksportu kukurydzy nie nadąży za wzrostem produkcji. Stąd zapasy końcowe tego zboża w USA powinny zwiększyć się w nowym sezonie aż o 57%.

Warto zauważyć, że w USA aż 43% krajowego zużycia kukurydzy (35% zbiorów) powinna stanowić w nowym sezonie produkcja bioetanolu powszechnie dodawanego do benzyny. W USA, zwłaszcza w środkowo-zachodniej części, najbardziej rozpowszechnioną mieszanką benzyny i etanolu jest E85 (zawiera 15% etanolu).

Źródło: USDA

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x