piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

Złagodzenie wymogów bioasekuracji dla małych gospodarstw to duży błąd? Branża alarmuje!

spot_img

Sygnatariusze inicjatywy #HodowcyRazem wyrazili swoje zaniepokojenie zapowiedzią wprowadzenia zmian w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 sierpnia 2021 r. dotyczącym środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF). Uważają, że proponowane zmiany mogą znacząco pogorszyć sytuację epidemiczną związaną z ASF oraz negatywnie wpłynąć na konkurencyjność krajowego sektora wieprzowiny.

Obniżenie standardów bioasekuracji może dotyczyć nawet kilkunastu tysięcy stad w Polsce

Afrykański pomór świń jest jedną z najgroźniejszych chorób w hodowli trzody chlewnej na całym świecie. Ta śmiertelna choroba dotyka zarówno świnie domowe, jak i dziki, stanowiąc poważne zagrożenie ekonomiczne dla sektora hodowli trzody chlewnej o globalnych konsekwencjach. Obecnie brakuje skutecznej szczepionki przeciwko ASF, dlatego kluczowym elementem w zwalczaniu tej choroby jest rygorystyczne przestrzeganie środków zapobiegawczych zarówno w gospodarstwach towarowych, jak i przydomowych, które są szczególnie narażone na zakażenie i utrudniają dalsze zwalczanie choroby.

W niektórych krajach, w przypadku wystąpienia epidemii ASF, podejmuje się działania mające na celu ograniczenie lokalnego ryzyka dalszego rozprzestrzeniania się choroby poprzez zmniejszenie liczby świń utrzymywanych w gospodarstwach przydomowych o niskim poziomie bioasekuracji. Szczególnie zaleca się to w rejonach, gdzie występuje duże zagęszczenie ferm towarowych. Obecna sytuacja epidemiczna ASF w Polsce stanowi stałe zagrożenie dla krajowego sektora wieprzowiny, dlatego rezygnacja z istotnych elementów bioasekuracji w gospodarstwach przydomowych w proponowanym zakresie i skali terytorialnej jest nieuzasadniona. Obniżenie standardów bioasekuracji może dotyczyć nawet kilkunastu tysięcy stad w Polsce.

Zagrożenie bioasekuracji: Projekt rozporządzenia podważa walkę z ASF

Projekt rozporządzenia przewiduje m.in. odstąpienie od obowiązku wykładania mat dezynfekcyjnych przed wejściami i wyjściami oraz wjazdami i wyjazdami, sporządzania spisu posiadanych świń, prowadzenia rejestru pojazdów transportowych do przewozu świń, paszy lub produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego oraz rejestru wejść osób do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie. 

Zdaniem przedstawicieli inicjatywy #HodowcyRazem, proponowane zniesienie istotnych elementów bioasekuracji w gospodarstwach przydomowych jest przedwczesne i może negatywnie wpłynąć na walkę z ASF oraz skuteczność dotychczasowych wysiłków podejmowanych przez branżę i Inspekcję Weterynaryjną. W ciągu ostatnich dziewięciu lat przeprowadzono wiele działań mających na celu zmianę świadomości i zachowań rolników oraz podniesienie standardów bioasekuracji. Zmniejszenie tych standardów może prowadzić do poważnych konsekwencji dla sąsiednich specjalistycznych gospodarstw, które produkują żywiec wieprzowy na rynek, ponieważ w przypadku wystąpienia ASF w gospodarstwach przydomowych, konsekwencje funkcjonowania w strefie podwyższonego rygoru wpłyną również na te gospodarstwa.

#HodowcyRazem domagają się rekompensat za zachowanie rygorystycznej bioasekuracji

Proponowane rozporządzenie nie przewiduje rekompensat dla rolników, którzy rygorystycznie przestrzegają obowiązujących przepisów dotyczących bioasekuracji i ponieśli koszty związane z wdrożeniem tych środków. W związku z tym, przedstawiciele inicjatywy #HodowcyRazem wnioskują o rozpoczęcie prac nad niezbędnymi zmianami legislacyjnymi umożliwiającymi hodowle świń w kompartmentach ASF. Obecne przepisy skutkują tym, że gospodarstwa towarowe, które utrzymują odpowiednie standardy sanitarno-higieniczne, ponoszą konsekwencje braku bioasekuracji w gospodarstwach sąsiednich.

Wielu z nas zadaje sobie pytanie, czy te zmiany są rzeczywiście potrzebne, czy też stanowią zbędne obciążenie dla hodowców. Czy wy, drodzy czytelnicy, również macie swoje zdanie na ten temat? Dajcie znać, co o tym myślicie.

źródło:Związek Pracodawców – Dzierżawców i Właścicieli Rolnych

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x