środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

USDA skorygował w dół produkcję i zapasy zbóż dla obecnego sezonu i zapowiedział dalszy spadek zapasów w sezonie 2024/25

spot_img

W prognozie z 10-go maja 2024 Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) obniżył symbolicznie (-0,8 mln ton) do poziomu 2,807 mld ton oczekiwane światowe zbiory zbóż w trwającym sezonie 2023/24. Nadal oznacza to poziom produkcji o 1,9% wyższy niż w sezonie 2022/23.

Cięcie globalnej produkcji zbóż paszowych zostało częściowo zrekompensowane lepszymi prognozami dla ryżu i pszenicy

Gorsze w maju prognozy zbiorów zbóż paszowych (-3 mln ton – m/m) są konsekwencją niższych (niż w kwietniu) oczekiwań w stosunku do produkcji kukurydzy w Argentynie i Brazylii (po – 2 mln ton).  Jednocześnie szacowane zbiory pszenicy wzrosły o symboliczne 0,3 mln ton, a ryżu o 1,8 mln ton. 

Majowa prognoza podaży wszystkich zbóż zmalała o niespełna 1 mln ton (m/m) za sprawą korekty w górę zapasów początkowych.

Konsumpcja zbóż przewyższa w tym sezonie produkcję

USDA podniósł w maju swoje oczekiwania globalnej konsumpcji zbóż do rekordowego poziomu 2,817 mld ton. Korekta w górę wyniosła w tym miesiącu 2,3 mln ton, a w skali roku zużycie zbóż wzrośnie o 1,6%. Warto zauważyć, że światowa konsumpcja zbóż powinna przewyższyć o 9,4 mln ton poziom produkcji.

Światowe zapasy zbóż spadną na koniec tego sezonu

Konsekwencją majowych zmian w światowym bilansie zbóż są niższe (niż w kwietniu) o 2,7 mln ton zapasy końcowe, szacowane na 772,3 mln ton. Po majowej korekcie w dół, zapasy zbóż powinny obniżyć się o 9,4 mln ton (-1,2%) w stosunku do zamknięcia sezonu 2022/23. 

Mimo to wskaźnik zapasy/zużycie pozostanie na komfortowym poziomie 27,4% (zapasy wystarczą na 100 dni światowej konsumpcji). Warto mieć jednak świadomość, że blisko połowa globalnych zapasów zbóż zlokalizowana jest w Chinach (211 mln ton kukurydzy i 133 mln ton pszenicy i 103 mln ton ryżu).

Trzeba zauważyć, że sytuacja w bilansie zbóż paszowych (zapasy wzrosną r/r) zdecydowanie różni się w stosunku do bilansu pszenicy i ryżu (w obu przypadkach zapasy spadną r/r). 

Prognoza na sezon 2024/2025:

Za sprawą pszenicy światowe zapasy zbóż powinny spaść w nowym sezonie

USDA oczekuje, że globalna produkcja zbóż wzrośnie w nowym sezonie o 1,3% do rekordowych 2838 mln ton. Jednocześnie powinno zwiększyć się o 0,9% również spożycie (do 2842 mln ton), co oznacza że konsumpcja ponownie przekroczy poziom zbiorów.  

W konsekwencji  powyższych prognoz oczekiwane zapasy na koniec sezonu 2024/25 spadną z 772 mln ton na koniec 2023/24, do 769 mln ton. 

O ile wstępna prognoza USDA pokazuje symboliczne pogorszenie bilansu kukurydzy (zapasy obniżą się o skromne 0,8 mln ton – r/r), to w przypadku pszenicy prognozowany jest spadek zapasów o ponad 4 mln ton w skali roku. Jednocześnie analitycy oczekują poprawy w bilansie globalnym ryżu, gdzie zapasy na koniec nowego sezonu powinny wzrosnąć o 1,2 mln ton.

Źródło: USDA 

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x