poniedziałek, 4 marca, 2024
spot_img

Tempo rocznej inflacji spadło w grudniu do 6,2% w skali roku

spot_img

Według poniedziałkowego (15.01.2024) raportu finalnego GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w grudniu o 6,2%  w stosunku rocznym (6,6% w listopadzie). W tym wzrost cen towarów sięgnął 5,5%, a usług 8,2% w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku.

Szybki odczyt, opublikowany na grudnia, wskazywał na inflację roczną na poziomie 6,1 proc. Pełne dane są więc nieco gorsze od wstępnego odczytu.

W stosunku do listopada 2023 ceny towarów i usług wzrosły o 0,1% (w tym usług o 0,8% przy spadku cen towarów o 0,2%).  Największy wpływ na spadek miesięczny miały niższe niż w listopadzie ceny paliw (-1,2% m/m).

Zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego (w %)

Wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu2023 r. (dwie ujęte kolumny = r/r i m/m):

Warto zauważyć, że w skali roku najmocniej wzrosły ceny płacone w restauracjach i hotelach – 9,9%, edukacja – 10,3%. Mocno podrożało też użytkowanie domu (w tym nośniki energii)  – 9,2%. oraz żywność i napoje bezalkoholowe – 6,6%.

Wśród żywności znajdą się coraz liczniejsze grupy artykułów, które potaniały od grudnia 2022 (np. mąka, ryż, mleko, masło, oleje roślinne i inne tłuszcze, cukier, i drób).

Ceny tylko minimalnie wzrosły w stosunku do listopada, głównie za sprawą tańszych paliw

Niestety w stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług nadal rosły, Tym razem jednak tempo tego wzrostu zmalało z 0,7% w listopadzie do tylko 0,1%. Był to trzeci miesiąc wzrostowy z rzędu po pięciu miesiącach (od maja do września) stabilizacji lub spadków. 

Wcześniej, bo do kwietnia 2023 roku, przez 15 kolejnych miesięcy ceny systematycznie rosły.

W skali miesiąca żywność podrożała o 0,2%, ale koszty użytkowania mieszkania (w tym nośniki energii) spadły o 0,1%. W tym samym czasie paliwa do prywatnych środków transportu potaniały o 1,2% w stosunku do listopada.

Zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych w stosunku do okresu poprzedniego (w %)

Źródło: GUS

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x