czwartek, 20 czerwca, 2024
spot_img

Taniejąca ropa przynosi zauważalne spadki cen na krajowym rynku paliw

spot_img

W cenniku hurtowym PKN Orlen, w skali tygodnia kończącego się 23-go maja 2024, cena netto litra Pb95 spadła o 5 groszy (-10 gr tydzień wcześniej) i sięga 5,01 zł/l z VAT). W tym samym czasie diesel potaniał o 1 grosz na litrze (-6 gr tydzień wcześniej) do 4,96 zł/l (bez VAT).

Doliczając VAT, różnica w cenie dwóch głównych paliw (ON jest tańszy) spadła do 7 groszy na litrze (cennik z 23.05.2024).

Po ostatnich zmianach, od początku maja cena hurtowa diesla obniżyła się o 18 groszy na litrze, a benzyny o 30 groszy. Niestety duże przeceny w hurcie bardzo powoli przekładają się na ceny detaliczne paliw. Stacje bardzo wolno obniżają ceny detaliczne naśladując zachowanie PKN Orlen.

Przeceny na rynku hurtowym to efekt spadku notowań ropy

W I połowie maja notowania ropy Brent oscylowały wokół poziomu 83 usd/b z tendencją do lekkiego obniżania się. Od początku tego tygodnia notowania systematycznie spadają i sięgają już nieco ponad 81 usd/n (czwartkowe popołudnie).

Ceny ropy spadają wraz ze zmniejszaniem się napięcia na linii Iran – Izrael. Taka sytuacja prawdopodobnie utrzyma się aż do wyboru nowego prezydenta Iranu (28 czerwca). Dodatkowa presja spadkowa wynika z uwolnienia 1 miliona baryłek benzyny z amerykańskich rezerw na Dzień Niepodległości ogłoszonych przez Administrację Prezydenta USA. Ma to na celu w celu zwiększenie krajowej podaży i zmniejszenie popytu na ropę naftową.

W ostatnich dniach złoty osłabił się nieco wobec dolara

Po wzroście do około 4,11 zł za dolara w połowie kwietnia, notowania usd/pln zaczęły systematycznie spadać i przed tygodniem spadły poniżej 3,92 zł. Niestety w środę kurs usd/pln odbił o 2 grosze w górę, co było wynikiem korekty spadkowej na eurodolarze (zwykle złoty traci, gdy dolar się umacnia do euro).

Ceny na stacjach PKN Orlen wyznaczają teraz górny pułap dla konkurencji

Wydaje się, że po zmianach w zarządzie PKN Orlen, ceny na stacjach tej sieci należą do najwyższych na danym obszarze terytorialnym i np. w Warszawie od wielu tygodni oscylują w przedziale 6,8-7,0 zł/l benzyny 95-oktanów oraz diesla.

W detalu dwa główne paliwa potaniały o 5 groszy w skali tygodnia

Według e-Petrol.pl w połowie 21-go tygodnia 2024 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było średnio zapłacić na krajowych stacjach odpowiednio 6,57 zł/l i 6,59 zł/l. Oznacza to, że cena średnia obu paliw zmalała o 5 groszy na litrze w skali tygodnia.

Ceny średnie paliw w detalu: 22-05-2024 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 7,25 zł/l (-4 gr/l);
• Pb95: 6,25 zł/l (-5 gr/l);

• ON: 6,59 zł/l (-5 gr/l);
• LPG: 2,78 zł/l (-4 gr/l).

Aktualnie paliwa są dużo tańsze od swoich historycznych maksimów z 2023 roku (8,08 zł/l ON z października i 7,95 zł/l Pb-95 z czerwca 2023). Jednocześnie cena hurtowa diesla i cena detaliczna obu paliw jest już wyższa niż rok temu (tabela poniżej).

Dla porównania, notowania ropy Brent na tle zmian kursu usd/pln

Marże stacji paliw ze sprzedaży ON są najwyższe od końca 2022 roku

W połowie 21 tygodnia 2024 uśredniona marża modelowa stacji paliw sięgała aż 53 gr/l dla ON (50 gr/l tydzień wcześniej) i 40 gr/l dla Pb95 (tydzień wcześniej było to 37 gr/l). W przypadku diesla oznacza to najwyższe marże detaliczne od końcówki 2022 roku.

Marże modelowe liczone są od oficjalnych cen hurtowych PKN Orlen i nie uwzględniają upustów (zwykle 15-30 gr/l) udzielanych wcześniej poszczególnym odbiorcom (stacjom paliw), ale też nie uwzględniały upustów wakacyjnych stosowanych przez różne sieci stacji.

Marże modelowe stacji paliw w skali rocznej:

Od początku 2024 roku marża modelowa ze sprzedaży benzyny (21 gr/l) jest zbliżona do wysokiej (w skali wielu lat) średniej marży z poprzedniego roku, ale w przypadku ON jest wyjątkowo wysoka.

W zakończonym 2023 roku średnia marża modelowa stacji paliw wyniosła 20 groszy/l (2 gr/l powyżej średniej z 5 lat) dla benzyny 95-oktanów i 17 grosz/l (+7 gr/l w stosunku do średniej z 5-lat) dla oleju napędowego. O ile marża na sprzedaży benzyny jest w tym roku nieco wyższa od średniej wieloletniej, to w przypadku ON była ona w 2023 roku dużo wyższa od średniej.

W skali całego 2022 roku średnia marża modelowa stacji paliw ze sprzedaży diesla wyniosła 6 gr/l, a dla Pb95 12 gr/l. Były to poziomy dużo niższe niż w poprzednich latach.

Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com, KE

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

4 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x