piątek, 21 czerwca, 2024
spot_img

Coraz większa ekspansja. Ukraiński gigant drobiarski inwestuje w Albanii i Kosowie

spot_img

Największy producent mięsa drobiowego w Ukrainie, firma MHP, dynamicznie poszerza swoją działalność produkcyjną na Bałkanach. Ukraiński gigant drobiarski planuje zorganizować produkcję i sprzedaż mięsa kurcząt rzeźnych w Albanii i Kosowie, co stanowi kolejny krok w jego strategii globalnej ekspansji.

MHP przejmuje firmy drobiarskie w Albanii

MHP realizuje swoje plany poprzez przejęcia firm drobiarskich w Albanii, wykorzystując w tym celu słoweński oddział Perutnina Ptuj, który jest częścią ukraińskiego holdingu. Perutnina Ptuj we współpracy z albańską firmą Balkan Finance Investment Group sh.p.k. (Balfin) utworzy spółkę joint venture o nazwie Perutnina Ptuj Albania sh.p.k. Nowa spółka będzie odpowiedzialna za hodowlę drobiu, produkcję i przetwórstwo mięsa drobiowego, produkcję pasz oraz dystrybucję wytwarzanych produktów.

W ramach nowej spółki joint venture, MHP planuje przejęcie kilku kluczowych firm drobiarskich w Albanii, takich jak Driza sh.p.k., Fresh Chicken Albania 2019 sh.p.k., Industria Foragjere (VEAF) sh.a., Euro Alb 2009 sh.p.k., Kompleksi Patos i Qendra Prinderore. Dzięki tym przejęciom, Perutnina Ptuj Albania wzmocni swoją pozycję na rynku albańskim, jednocześnie zwiększając swoje zdolności produkcyjne i dystrybucyjne.

Aktualnie Perutnina Ptuj jest już obecna na rynku Albanii poprzez współpracę z dystrybutorem Kosmonte Foods Tirana. Nowe inwestycje umożliwią firmie jeszcze większe zaangażowanie i efektywność operacyjną na Bałkanach.

Globalna strategia MHP

MHP, jako lider w produkcji mięsa drobiowego na rynku ukraińskim, jest także znaczącym eksporterem na międzynarodowym rynku drobiarskim. Firma aktywnie działa na rynkach globalnych, inwestując w kraje europejskie oraz kraje arabskie. Posiada spółki zależne w państwach unijnych, Wielkiej Brytanii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz Arabii Saudyjskiej. W 2019 roku MHP sfinalizował przejęcie słoweńskiej spółki Perutnina Ptuj, co stanowiło strategiczny krok w umacnianiu jego pozycji na rynku europejskim.

Szeroka działalność Perutnina Ptuj

Perutnina Ptuj posiada zakłady produkcyjne w czterech krajach bałkańskich: Słowenii, Chorwacji, Serbii i Bośni i Hercegowinie. Ponadto, firma posiada jednostki dystrybucyjne w Austrii, Macedonii i Rumunii, a jej produkty są sprzedawane w piętnastu krajach europejskich. Przejęcie Perutnina Ptuj przez MHP umożliwiło ukraińskiemu holdingowi zintegrowanie tych aktywów z jego globalną strategią rozwoju.

Przejęcie kolejnych firm na terenie państw europejskich

Zdaniem ekspertów z branży, przejęcie kolejnych firm na terenie państw europejskich jest dla MHP strategicznym krokiem do zwiększania obecności na rynku Unii Europejskiej. Ukraina, będąc jednym z największych eksporterów mięsa drobiowego do Wspólnoty, czerpie znaczne korzyści z działalności MHP. Firma ma już swoje zakłady w Holandii i na Słowacji, a dalsze inwestycje w Europie są tylko kwestią czasu. MHP nie poprzestaje jednak na umacnianiu swojej pozycji na Starym Kontynencie. Ukraiński gigant drobiarski aktywnie wspiera zwiększanie samowystarczalności produkcji drobiarskiej w Arabii Saudyjskiej, co stanowi kolejny etap jego międzynarodowej ekspansji.

źródło: KIPDIP

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x