piątek, 21 czerwca, 2024
spot_img

CLAAS JAGUAR SHREDLAGE: krowa więcej pyskiem udoi

spot_img

Sieczkarnie CLAAS JAGUAR nie mają sobie równych. Te najnowsze, z unikalną technologią SHREDLAGE, pozwalają tak kondycjonować paszę, że rośnie wydajność mleczna krów i poprawiają się parametry mleka.

CLAAS JAGUAR SHREDLAGE – jubileusz 50-lecia produkcji

W tym roku CLAAS obchodzi jubileusz 50-lecia produkcji sieczkarń marki JAGUAR. Wyprodukowano ponad 45000 maszyn tego typu. Każda nowa seria podnosiła poprzeczkę w standardach przygotowania paszy. Hodowcy krów mlecznych nie mogą się nachwalić zwłaszcza zastosowanej w nich technologii SHREDLAGE (czytaj szredledż). To dzięki niej przełamano kolejną granicę, pokazując, że z kiszonki kukurydzianej można wydobyć jeszcze więcej, poprawiając mleczność krów i jakość mleka.

– Po przejściu na kiszonkę przygotowaną wg technologii CLAAS SHREDLAGE, średnia wydajność mleczna w stadzie moich krów zwiększyła się o 1,5 l mleka od sztuki, a zawartość tłuszczu wzrosła z 3,9 do 4,2%. Dodatkowo mogliśmy podczas skarmiana stopniowo wyeliminować słomę, co przyniosło kolejne wymierne oszczędności – mówi Arkadiusz Bujalski z Motwicy w województwie lubelskim.

Rolnik przyznaje, że początkowo nie był zbytnio przekonany do takiego sposobu obróbki sieczki kukurydzianej. Wszak dotychczasowa sieczkarnia CLAAS JAGUAR spisywała się doskonale, a sieczka z kukurydzy – to tylko sieczka. Wyniki produkcyjne umożliwione przez przygotowanie paszy JAGUAREM z technologią SHREDLAGE jednak mówią same za siebie. Z resztą, nie tylko u Bujalskiego.

Nawet 2 litry więcej mleka od krowy

O zaletach tej technologii przekonała się firma Fortune z Cieszymowa w województwie pomorskim. Tam w całej grupie zwierząt pasza przygotowana o technologię SHREDLAGE pozwalała uzyskać nawet 2 litry więcej mleka od krowy. Dzienne pobranie suchej masy wzrosło z 29,5 kg do 32 kg. Więcej szczegółów TUTAJ

Korzyści z tej technologii potwierdzają firmy usługowe oraz rolnicy z województwa  podlaskiego. Szczegóły  TUTAJ

O co więc w SHREDLAGE chodzi? CLAAS wyjaśnia. Tu nie ma żadnej magii.

Tajemnica technologii SHREDLAGE

Tajemnicą tej technologii nie jest zwykłe pocięcie kukurydzy na kawałki oraz – co oczywiste – uszkodzenie ziarniaków. Sieczka jednak:

  • cięta jest na dłuższe niż zwykle odcinki 20 – 30 mm;
  • i co najważniejsze jest dodatkowo rozwarstwiana i rozszarpywana/strzępiona (ang. shredlage) wzdłuż włókien.

Za odpowiednie zmiażdżenie biomasy odpowiada specyficzny podzespół w sieczkarniach – i to tylko w sieczkarniach JAGUAR. To zgniatacz Corncracker SHREDLAGE – dwa walce pracujące przeciwbieżnie z różnymi prędkościami. Są one wyposażone w zęby o specjalnym profilu. CLAAS posiada wyłączny patent na to rozwiązanie, wynalezione w USA.

Zastosowanie tak pracujących walców o wyrafinowanym profilu powoduje intensywną obróbkę materiału roślinnego. Jest on nie tylko pocięty i zgnieciony, ale jeszcze postrzępiony. To przynosi konkretny efekt w żwaczu krowy. Zasiedlająca go flora bakteryjna ma dzięki temu do dyspozycji wielokrotnie większą powierzchnię biomasy. Namnaża się więc obficiej, lepiej wykorzystując węglowodany i białko roślinne paszy. Rośnie przez to strawność przetworzonej suchej masy. Przekłada się to na zwiększenie produktywności mlecznej krów oraz zawartości białka i tłuszczu. Hodowca może więc zredukować użycie koncentratów paszowych przy zwiększonej wydajności mlecznej oraz ograniczyć, a nawet wyeliminować słomę, co przekłada się na znaczne potencjalne oszczędności.

– Jestem całkowicie przekonany do SHREDLAGE, bo na jesieni 2023 r. przygotowałem kiszonkę podczas pokazu sieczkarnią wyposażoną w ten system. Efekty ekonomiczne, jakie to przyniosło mojemu gospodarstwu były bezdyskusyjne. Kupiłem więc bez wahania nowego JAGUARA 950 wyposażonego w technologię SHREDLAGE – zaznacza Arkadiusz Bujalski.

Nowa maszyna wyposażona będzie w system CEMOS AUTO PERFORMANCE, który dba o oszczędność paliwa oraz optymalne parametry pracy. Dodatkowo do dyspozycji był pakiet PREMIUM LINE – gwarancja na 3000 godzin lub 5 lat bezawaryjnej pracy oraz jubileuszowy pakiet dla operatora.

Dodajmy, że z zalet technologii SHREDLAGE mogą korzystać także i ci hodowcy, którzy nie kupują sieczkarni na własność. Wystarczy, że zamówią usługę taką maszyną!

W ostatnim czasie usługodawcy otrzymują coraz więcej zapytań o zbiór kukurydzy na kiszonkę w technologii SHREDLAGE, co ma kluczowy wpływ na decyzję zakupu sieczkarni JAGUAR z tym gniotownikiem.

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x