czwartek, 20 czerwca, 2024
spot_img

51-letni mężczyzna został wciągniety przez prasę rolującą!

spot_img

Do poważnego zdarzenia doszło wczoraj na terenie gminy Baćkowice. 51-letni mężczyzna, wykonując prace polowe, został wciągnięty przez maszynę rolującą. W wyniku tego zdarzenia doznał poważnych obrażeń ciała. Policja apeluje o rozwagę i ostrożność.

Wypadki w rolnictwie: alarmujące statystyki

Wypadki przy pracy w rolnictwie zdarzają się częściej niż w innych działach gospodarki. Niejednokrotnie do wielu z tych prac angażowane są dzieci i osoby w podeszłym wieku. Niestety, bardzo często dochodzi do wypadków, na skutek których osoby doznają różnych obrażeń, a nawet tracą życie. Przykład stanowi zdarzenie, do którego doszło wczoraj na terenie gminy Baćkowice, gdzie podczas prac na polu 51-letni mężczyzna doznał poważnych obrażeń ciała.

Apel policji: bezpieczeństwo przede wszystkim

Policja apeluje o rozwagę i zachowanie najwyższej ostrożności podczas wykonywania prac rolniczych. Oto kilka kluczowych zaleceń:

 1. Sprawność sprzętu: Należy pamiętać o tym, aby sprzęt był sprawny technicznie, a przewożony ładunek odpowiednio zabezpieczony. Rolniku, nim rozpoczniesz pracę w polu, czy w obrębie gospodarstwa, sprawdź maszyny i dobrze przygotuj je do pracy.
 2. Bezpieczeństwo dzieci:
  • Nie zezwalaj dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych.
  • Nie pozostawiaj małych dzieci bez opieki dorosłych.
  • Nie pozostawiaj niebezpiecznych narzędzi w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.
  • W obejściu powinno być wydzielone miejsce, w którym dzieci mogłyby się bawić. Miejsce to winno być odgrodzone wysoką siatką od części roboczej podwórka, po którym chodzą zwierzęta i poruszają się maszyny rolnicze.
  • Nie pozwól dziecku przebywać w odległości mniejszej niż 50 m od pracującej maszyny rolniczej.
  • Nie proś dzieci o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi, takimi jak pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki, smary czy smoły.
 3. Procedury bezpieczeństwa:
  • Każdorazowe uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedź sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnij się, czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają osoby nieuprawnione, np. bawiące się dzieci.
  • Nie każdy, zwłaszcza osoby starsze i dzieci, powinien pracować na wysokości, np. na przyczepie przy załadunku, przy układaniu słomy na stogach i na poddaszach.
  • Nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach.
  • W stanie nietrzeźwym nie podejmuj żadnej pracy, nie pozwalaj też, by inni to czynili.
  • Nie pozwalaj dziecku na obsługę ciągników i maszyn rolniczych.

Bezpieczna jazda maszyną rolniczą

Policja zwraca uwagę, aby przed wyruszeniem maszyną rolniczą na drogę, upewnić się, że jest ona sprawna i kierowanie nią nie zagraża bezpieczeństwu. Każdy uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek przestrzegania obowiązujących przepisów i kierowania pojazdem spełniającym określone wymagania techniczne, m.in. takie jak sprawnie działające światła, trójkąt wyróżniający pojazdy wolnobieżne, sprawny układ hamulcowy i kierowniczy. Przestrzeganie przepisów, wyobraźnia oraz wzajemny szacunek na drodze jest kluczem do bezpieczeństwa.

źródło: opatow.policja.gov.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x