poniedziałek, 4 marca, 2024
spot_img

Światowe ceny produktów mlecznych odbiły w październiku w górę

spot_img

Międzynarodowe ceny przetworów mlecznych odbiły w październiku lekko w górę po kolejnych dziewięciu miesiącach spadków. Pokazuje to Indeks cen produktów mlecznych FAO, który wyniósł w październiku 111,3 punktu po wzroście o 2,2 procent w porównaniu z wrześniem.

Ceny produktów mlecznych są nadal o 1/5 niższe niż przed rokiem

Warto zauważyć, że październikowy odczyt indeksu był o 20,1 procent niższy w porównaniu z wartością sprzed roku.

Drożało mleko i masło, ale taniały sery

W październiku najmocniej wzrosły światowe ceny mleka w proszku, głównie w wyniku dużego wzrostu popytu importowego, zarówno w przypadku dostaw krótko, jak i długoterminowych, zwłaszcza z Azji Północno-Wschodniej. Ograniczone dostawy mleka w Europie Zachodniej i niepewność co do wpływu warunków pogodowych El-Nino na przyszłą produkcję mleka w Oceanii dodatkowo wspierały wzrost cen.

Światowe ceny masła również wzrosły w skali miesiąca ze względu na zwiększoną sprzedaż detaliczną przed feriami zimowymi w Europie Zachodniej i większy popyt na import z Azji Północno-Wschodniej.

Z kolei międzynarodowe ceny sera nieznacznie spadły ze względu na wpływ ciągłego osłabienia euro w stosunku do dolara amerykańskiego i zwiększonych możliwości eksportu sera w Oceanii.

Źródło: FAO

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x