piątek, 23 lutego, 2024

Na rynku paliw rozpoczął się proces urealniania cen

spot_img

Po przegranych przez PIS wyborach PKN Orlen rozpoczął proces dostosowywania cen paliw do realiów rynkowych. Podczas kampanii wyborczej ceny na krajowym rynku zostały mocno zaniżone, a paliwa traktowane były przez rządzących jak „kiełbasa wyborcza”.

Ceny hurtowe dwóch głównych paliw wzrosły o ok. 50 gr/l od czasu wyborów

W cenniku hurtowym PKN Orlen w skali tygodnia kończącego się 3-go listopada 2023, cena średnia netto diesla i benzyny wzrosła aż o 27 i 19 groszy na litrze. Było to duże odbicie, które łącznie od czasów wyborów parlamentarnych daje już 46 gr/l wzrostu ceny hurtowej benzyny i 42 grosze podwyżki ceny diesla.

Warto przypomnieć, że w skali września (trwała kampania wyborcza) benzyna potaniała o 65 groszy, a ON o 42 grosze na litrze. Oczywiście, tak tanio mogły zaopatrywać się jedynie podmioty, które wcześniej miały podpisane umowy z Orlenem. Państwowy koncern, jak sam oświadczył, odpowiada za 65% hurtowego i detalicznego rynku paliw. Pozostali właściciele stacji paliw i dostawcy hurtowi podlegają normalnym zjawiskom rynkowym, stąd albo oferują droższe paliwo, albo ponoszą straty na sprzedaży.

Dla przypomnienia, w skali sierpnia ceny hurtowe obu paliw zmieniły w niewielkim zakresie. Za to w lipcu ceny wzrosły odpowiednio o 37 gr/l (Pb95) i 33 gr/l (ON).

Porównując ceny od początku 2023 można zauważyć, że benzyna w hurcie tanieje o 47 gr/l (Pb95), a diesel traci w tym czasie 1,28 l za litr (bez VAT).

Ceny na stacjach rosną w ślad za cennikiem hurtowym

Według e-Petrol.pl w połowie 44-go tygodnia 2023 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było średnio zapłacić na krajowych stacjach odpowiednio 6,47 zł/l i 6,46 zł/l. Oznacza to, że cena popularnej 95-ki i diesla wzrosły odpowiednio o 37 gr/l i 32 gr/l w skali tygodnia. W tym samym czasie wycena LPG pozostała na niezmienionym poziomie – 3,09 zł/l średnio. Warto przypomnieć, że gaz podrożał w poprzednich  tygodniach o ponad 10%.

Ceny średnie paliw w detalu: 02-11-2023 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 7,05 zł/l (+33 gr/l);
• Pb95: 6,47 zł/l (+37 gr/l);

• ON: 6,14 zł/l (+32 gr/l);
• LPG: 3,09 zł/l ( 0 gr/l).

Ceny hurtowe i detaliczne paliw w kraju (w ujęciu tygodniowym):

Dla porównania notowania ropy Brent na tle zmian kursu USD/PLN:

Krajowe paliwa są jeszcze tańsze niż przed rokiem

Dzięki sztucznie zaniżonym cenom paliwa są na razie tańsze w stosunku do swoich historycznych maksimów z ubiegłego roku (8,08 zł/l ON z października i 7,95 zł/l Pb-95 z czerwca 2023). Jednocześnie diesel kosztuje na stacjach o 19% mniej niż przed rokiem, ale cena Pb95 jest o tylko 2% niższa w skali roku.

Jeśli jednak dołożymy do obecnych poziomów 1,1-1,3 zł/l (o tyle więcej kosztują paliwa w Czechach i na Słowacji), to okaże się, że przynajmniej benzyna byłaby już droższa niż rok temu.

Zmiany cen paliw w skali roku i od rozpoczęcia wojny na Ukrainie

W połowie 44-go tygodnia 2023 uśredniona marża modelowa stacji paliw sięga dla ON 6 gr/l (1 gr/l tydzień wcześniej) i 9 gr/l dla Pb95 (tydzień wcześniej było to minus 5 gr/l). 

Marże modelowe liczone są od oficjalnych cen hurtowych PKN Orlen i nie uwzględniają upustów (zwykle 15-30 gr/l) udzielanych wcześniej poszczególnym odbiorcom (stacjom paliw), ale też nie uwzględniały upustów wakacyjnych stosowanych przez różne sieci stacji.

Aktualnie powyższe wyliczenia mają sens jedynie dla stacji, które zaopatrują się w Orlenie. Pozostałe stacje zmuszone są sprzedawać paliwa często poniżej kosztów zakupu.

W tym roku stacje paliw czerpią ponadprzeciętne zyski ze sprzedaży diesla

W skali całego 2022 roku średnia marża modelowa stacji paliw na sprzedaży diesla wyniosła 6 gr/l, a dla Pb95 12 gr/l. Są to poziomy dużo niższe niż w kilku poprzednich latach.

Od początku 2023 roku analogiczna marża średnia stacji paliw wynosi po ok. 16 groszy/l dla benzyny 95-oktanów i 15 gr/l dla oleju napędowego. O ile marża na sprzedaży benzyny jest w tym roku zbliżona do średniej wieloletniej, to w przypadku ON jest ona w 2023 roku dużo wyższa od średniej.

Marże modelowe stacji paliw w skali rocznej

Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com, KE

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x