wtorek, 16 lipca, 2024
spot_img

Światowe ceny cukru najwyższe od 13 lat po wzroście we wrześniu o 10%

spot_img

Według raportu FAO międzynarodowe ceny cukru rosły we wrześniu drugi miesiąc z rzędu. Indeks cen tego produktu wyniósł średnio 162,7 punktu, co oznacza wzrost o (9,8 procent) w porównaniu z sierpniem i osiągnięcie najwyższego poziomu od listopada 2010 roku.

Wzrost cen wynikał głównie z rosnących obaw związanych z zaostrzeniem perspektyw globalnej podaży w sezonie 2023/24. Odzwierciedla to głównie wczesne prognozy wskazujące na spadki produkcji u kluczowych producentów cukru, Tajlandii i Indii, ze względu na bardziej suche niż zwykle warunki pogodowe związane z dominującym zjawiskiem El Nio.

Do wzrostu światowych cen cukru przyczyniły się także wyższe międzynarodowe ceny ropy naftowej.Jednakże duże zbiory obecnie odbywające się w Brazylii, w sprzyjających warunkach pogodowych, w połączeniu z osłabieniem reala brazylijskiego w stosunku do dolara amerykańskiego, ograniczyły miesięczny wzrost światowych cen cukru.

Źródło: FAO

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x