czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

KE zapowiada rekordowe zbiory kukurydzy w Polsce

spot_img

W przeciwieństwie do całej Unii Europejskiej, Komisja Europejska podniosła w najnowszym raporcie, o ponad pół miliona ton do 34,97 mln ton, prognozę produkcji zbóż w Polsce. Jeśli prognoza się sprawdzi, będzie to nasz drugi wynik w historii po 35,23 mln ton w 2020 roku.

Oczekiwania zbiorów kukurydzy wzrosły aż o 1,7 mln ton (m/m) do rekordowych 9,24 mln ton (+12% r/r). Nowy rekord produkcji kukurydzy ma być ustanowiony za sprawą wzrostu areału  i plonów (po ok. 6%) w stosunku do 2022 roku.

Produkcja pszenicy miękkiej w Polsce wyniosła w tym roku 12,65 mln ton (minimalnie mniej w stosunku do poprzedniej prognozy). Jest to wynik o 5% gorszy niż rok temu, ale o blisko 7% powyżej średniej z pięciu lat.

Zbiory pszenżyta opiewają na 5,2 mln ton (-0,2 mln ton – m/m), a jęczmienia na 2,8 mln ton (bez zmian – m/m).

Zbiory zbóż w Polsce (w tys. ton)

Produkcja zbóż w Polsce w latach 2010-2023 (w tys. ton)

Źródło: KE

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tosiek
Tosiek
8 miesięcy temu

Rolniku,tak trzymaj,
je…ć ,UA,

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x