sobota, 24 lutego, 2024

Spadek światowych cen żywności wyhamował we wrześniu

spot_img

Indeks cen żywności FAO wyniósł we wrześniu 2023 r. średnio 121,5 punktu i był prawie niezmieniony w stosunku do wartości z sierpnia, ponieważ spadki wskaźników cen olejów roślinnych, nabiału i mięsa zrównoważyły wzrosty wskaźników cen cukru i zbóż. Obecny poziom indeksu jest 10,7 proc. poniżej poziomu sprzed roku, a od historycznego szczytu z marca 2022 spadł 24,0 proc.

Notowania indeksu cen żywności FAO

Indeks cen zbóż FAO we wrześniu wyniósł średnio 126,3 punktu, co oznacza wzrost o 1,0 procent w porównaniu z sierpniem, ale jest poziom indeksu jest o 14,6 procent niższy od wartości sprzed roku. Wzrost we wrześniu wynikał ze wzrostu międzynarodowych cen zbóż paszowych o 5,3%.

Po siedmiu miesiącach kolejnych spadków międzynarodowe ceny kukurydzy wzrosły we wrześniu o 7,0 procent, na co złożył się zbieg czynników, w tym duży popyt na dostawy z Brazylii, wolniejsza sprzedaż przez rolników w Argentynie oraz zwiększone stawki za fracht barkami ze względu na niski poziom wody na rzece Missisipi w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Wśród innych zbóż paszowych światowe ceny sorgo również wzrosły we wrześniu, zgodnie z tendencjami cenowymi kukurydzy, podczas gdy ceny jęczmienia pozostały zasadniczo stabilne.

Z kolei międzynarodowe ceny pszenicy w dalszym ciągu spadały, obniżając się o 1,6 procent miesiąc do miesiąca, poparte dużymi dostawami w Federacji Rosyjskiej, gdzie we wrześniu wzrosły perspektywy produkcyjne.

Indeks cen całego ryżu FAO nieznacznie spadł we wrześniu o 0,5 procent w ujęciu miesiąc do miesiąca, pozostając jednak aż o 27,8 procent wyższy od wartości z poprzedniego roku. Nieznaczny spadek we wrześniu wynikał z ogólnie niskiego popytu na import, chociaż spadki cen były zwykle ograniczane przez utrzymującą się niepewność dotyczącą indyjskich ograniczeń eksportu ryżu i stopniowego zmniejszania się dostaw przed zbiorami nowych upraw w Azji.

Indeks cen olejów roślinnych FAO wyniósł we wrześniu średnio 120,9 punktu, co oznacza spadek o 3,9 procent w porównaniu z sierpniem, co oznacza drugi z rzędu miesięczny spadek.

Spadek indeksu wynikał z niższych światowych cen olejów palmowego, słonecznikowego, sojowego i rzepakowego. Międzynarodowe ceny oleju palmowego we wrześniu nadal spadały, do czego przyczyniła się głównie sezonowo zwiększona produkcja w głównych krajach produkujących olej palmowy w Azji Południowo-Wschodniej. Tymczasem światowe notowania oleju słonecznikowego znacznie spadły, odzwierciedlając presję zbiorów nasion słonecznika w regionie Morza Czarnego w obliczu intensywnej sprzedaży przez rolników. Jeśli chodzi o olej rzepakowy, ceny międzynarodowe spadły w związku z utrzymującymi się dużymi światowymi dostawami eksportowymi, podczas gdy światowe ceny oleju sojowego również poszły w ich ślady, pomimo perspektyw dużego popytu ze strony sektora biodiesla.

Indeks cen produktów mlecznych FAO wyniósł we wrześniu średnio 108,6 punktu, co oznacza spadek o 2,3 procent w porównaniu z sierpniem, co oznacza dziewiąty z rzędu miesięczny spadek i aż o 23,9 procent poniżej wartości z analogicznego miesiąca ubiegłego roku.

Międzynarodowe ceny wszystkich przetworów mlecznych spadły we wrześniu, głównie na skutek słabego popytu importowego na dostawy natychmiastowe i krótkoterminowe przy dużych zapasach w wiodących regionach produkcyjnych, pomimo wzrostu popytu pod koniec miesiąca na niektóre przetwory mleczne w Azji Południowo-Wschodniej Państwa. Ponadto rosnące możliwości eksportu w Nowej Zelandii w nowym sezonie produkcyjnym, ograniczony popyt wewnętrzny w Unii Europejskiej oraz wpływ słabszego euro w stosunku do dolara amerykańskiego odbiły się na międzynarodowych cenach przetworów mlecznych.

Indeks cen mięsa FAO we wrześniu wyniósł średnio 114,2 punktu, co oznacza spadek o 1,0 procent w porównaniu z sierpniem, co oznacza trzeci z rzędu miesięczny spadek, i 5,0 procent w stosunku do wartości sprzed roku. Międzynarodowe ceny wieprzowiny spadły, czemu sprzyjał słaby popyt importowy ze strony wiodących krajów importujących, zwłaszcza Chin, oraz duże możliwości eksportu na świecie. Światowe ceny mięsa drobiowego również spadły, co odzwierciedla obfite dostawy u wiodących światowych dostawców, zwłaszcza w Brazylii. Ceny mięsa owczego spadały piąty miesiąc z rzędu, aczkolwiek w wolniejszym tempie, do czego przyczyniły się wysokie dostawy z Australii, pomimo stałego popytu z Chin i Bliskiego Wschodu. Z kolei silny popyt importowy na chude mięso wołowe, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, doprowadził do wzrostu międzynarodowych cen mięsa wołowego, pomimo wysokich dostaw eksportowych z Brazylii i Australii.

Indeks cen cukru FAO wyniósł średnio 162,7 punktu we wrześniu, co oznacza wzrost o 14,5 punktu (9,8 procent) w porównaniu z sierpniem, co oznacza drugi z rzędu miesięczny wzrost i osiągnięcie najwyższego poziomu od listopada 2010 roku. Wzrost cen wynikał głównie z rosnących obaw związanych z zaostrzeniem perspektyw globalnej podaży w nadchodzącym 2023 roku. /24 sezon. Odzwierciedla to głównie wczesne prognozy wskazujące na spadki produkcji u kluczowych producentów cukru, Tajlandii i Indii, ze względu na bardziej suche niż zwykle warunki pogodowe związane z dominującym zjawiskiem El Nino. Do wzrostu światowych cen cukru przyczyniły się także wyższe międzynarodowe ceny ropy naftowej. Jednakże duże zbiory obecnie zbierane w Brazylii, w sprzyjających warunkach pogodowych, w połączeniu ze osłabieniem reala brazylijskiego w stosunku do dolara amerykańskiego, ograniczyły miesięczny wzrost światowych cen cukru.

Notowania poszczególnych subindeksów

Źródło: FAO

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x