sobota, 15 czerwca, 2024
spot_img

Sieci handlowe czerpią wyjątkowo duże zyski z handlu żywnością

spot_img

Według piątkowego (15.09.2023) raportu finalnego GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych nie zmieniły się w sierpniu w stosunku do miesiąca poprzedniego. W lipcu ceny te spadły lekko w skali miesiąca.

W skali miesiąca żywność potaniała w sierpniu o 1,0% po spadku o 1,3% w lipcu. Od początku roku żywność drożeje jednak w sklepach o 4,2%.

Warto dane o cenach żywności w sklepach skonfrontować z danymi GUS pokazującymi zmiany cen skupu podstawowych produktów rolnych.

Według GUS ceny płacone rolnikom mocno spadają od stycznia tego roku w ujęciu miesięcznym.

Łącznie od początku roku do lipca (tu dane GUS się kończą) ceny skupu podstawowych produktów rolnych obniżyły się aż o 18,4%. W tym samym czasie wskaźnik cen żywności w sklepach wzrósł o 5,4%.

W ujęciu rocznym (lipiec2022 do lipiec 2023) ceny skupu podstawowych produktów rolnych spadły 11,8%. Za żywność kupowaną w sklepach trzeba było w lipcu zapłacić średnio aż o 15,6% więcej niż rok wcześniej.

Tylko częściowo niechęć do obniżek cen żywności można uzasadnić wzrostem kosztów zatrudnienia (wzrost płacy minimalnej) i kosztów energii elektrycznej i cieplnej (koszty paliw, czyli też transportu spadły r/r).

Oznacza to, że sieci handlowe czerpią duże zyski z handlu żywnością. Realne ceny w sklepach pojawiają się jedynie w trakcie sprzedaży promocyjnych, ale dotyczą zwykle wielopaków.

Źródło: GUS

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x