środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Ukraina chce pozwać Polskę, Węgry i Słowację za zakaz importu zboża!

spot_img

Sytuacja w konflikcie handlowym między Ukrainą a Polską, Węgrami i Słowacją staje się coraz bardziej napięta. Taras Kachka, przedstawiciel Ukrainy ds. handlu, ogłosił w wywiadzie dla POLITICO, że Kijów planuje pozwać Polskę, Węgry i Słowację w związku z ich odmową zniesienia zakazu importu ukraińskich produktów rolnych.

Ukraina chce pozwać Polskę, Węgry i Słowację za zakaz importu zboża

Kijów zamierza rozpocząć postępowanie sądowe

Jak już wiadomo, Polska, Węgry i Słowacja ogłosiły, że w odpowiedzi na decyzję Komisji Europejskiej o zniesieniu ograniczeń na produkty z Ukrainy, wprowadzą własne zakazy na ukraińskie zboże. Wprowadzenie zakazów na import zboża są próbą zabezpieczenia interesów krajowych producentów rolnych przed konkurencją z Ukrainy.

Niepokojącym elementem tego sporu jest fakt, że Kijów zamierza rozpocząć postępowanie sądowe w związku z wprowadzonymi przez Polskę, Węgry i Słowację zakazami. Taras Kachka podkreślił w wywiadzie dla “POLITICO”, że celem jest udowodnienie, że te działania naruszają normy prawne, co może mieć dalekosiężne konsekwencje. 

“Cały świat powinien zobaczyć, jak państwa UE zachowują się wobec partnerów handlowych”

Taras Kachka argumentuje, że sprzeciw Polski, Węgier i Słowacji wobec decyzji Komisji Europejskiej nie jest jedynie kwestią wewnętrzną Unii Europejskiej, ale podnosi kwestię, którą określa jako „największy problem systemowy”. Chodzi o pytanie, czy międzynarodowi partnerzy handlowi mogą nadal ufać, że Bruksela przemawia w imieniu całej UE.

„Od wielu lat negocjatorem handlowym i instytucją polityki handlowej dla całej UE jest Komisja Europejska. I na tej zasadzie pracowaliśmy” – stwierdził Kachka, dodając: „Systemowe podejście Budapesztu i Warszawy polegające na ignorowaniu stanowiska instytucji unijnych w polityce handlowej, myślę, że będzie to problem dla UE w ogóle, bo tam nie ma tam jedności.”

Kijów planuje pozywać te kraje w ramach Światowej Organizacji Handlu, a nie za pośrednictwem własnego porozumienia handlowego z UE. „Myślę, że cały świat powinien zobaczyć, jak państwa członkowskie UE zachowują się wobec partnerów handlowych i własnej Unii, bo może to wpłynąć także na inne państwa”.

Polska, Słowacja, i Węgry wprowadzają dalsze ograniczenia

Słowacja postanowiła kontynuować obowiązujący unijny zakaz na cztery rodzaje zbóż, co stanowiło stosunkowo umiarkowaną reakcję na sytuację. Z kolei Polska, zdecydowała się na bardziej rygorystyczne środki, wprowadzając w weekend dodatkowe ograniczenia w imporcie ukraińskiej mąki i paszy. Jednak to działania Węgier przyciągnęły szczególną uwagę, gdy ogłosili oni zakaz na kolejne 25 produktów, w tym mięsa, które wcześniej nie były objęte żadnymi ograniczeniami.

„Te arbitralne zakazy są śmieszne” – stwierdziła Kachka. „Myślę, że Węgry składają tu polityczne oświadczenie, że chcą zablokować handel z Ukrainą, a także całkowicie zignorować Brukselę. I dlatego uważam, że jest to bardzo odważny ruch przeciwko nam obu z Budapesztu.”

Ukraina będzie zmuszona podjąć odwetowe działania?

Choć dodatkowe ograniczenia nałożone na Węgry przeważnie mają znaczenie bardziej symboliczne, szczególnie jeśli chodzi o handel mięsem, ponieważ Ukraina nie jest głównym dostawcą wołowiny i wieprzowiny do tego kraju, to zdaniem Kachki, środki wprowadzone przez Polskę rzeczywiście będą miały istotny wpływ na ukraiński eksport. Taras Kachka zaznaczīł, że jeśli Warszawa nie zdecyduje się na zniesienie tych dodatkowych ograniczeń, Ukraina będzie zmuszona podjąć odwetowe działania, które obejmują zakaz importu polskich owoców i warzyw.

Zakazy nie pomogą rolnikom?

Polski i Węgierski Rząd tłumaczył swoje działania jako obronę rodzimych rolników przed gwałtownym wzrostem konkurencji ze strony ukraińskich produktów, co wpłynęłoby na obniżenie cen. Niemniej jednak, Taras Kachka przekonuje, że te środki nie pomogą rolnikom ani nie wpłyną na ceny, ponieważ ceny mają charakter globalny i zależą od opinii publicznej.

Unijny urzędnik wyraził nadzieję, że Bruksela będzie mogła rozwiązać ten konflikt, zachęcając Kijów do wprowadzenia własnych ograniczeń w eksporcie w przypadku nagłego wzrostu. Taras Kachka podkreśla, że Ukraina jest gotowa podjąć odpowiedzialność za kontrolę nad eksportem zboża, aby uniknąć destabilizacji w sąsiednich krajach.

źródło: POLITICO.EU

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x