poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Tempo rocznej inflacji obniżyło się w sierpniu do 10,1%, a w skali miesiąca ceny nie zmieniły się

spot_img

Według piątkowego (15.09.2023) raportu finalnego GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w sierpniu o 10,1% (10,8% w lipcu) w stosunku rocznym. W tym wzrost cen towarów sięgnął 9,8%, a usług 11,1% w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku.

W skali miesiąca ceny towarów i usług nie zmieniły się po lekkim spadku w miesiąc wcześniej.

Spadek rocznego tempa sierpniowej inflacji wynika głównie z wyższej bazy, ponieważ w sierpniu 2022 roku notowaliśmy już gwałtowny wzrost cen, a roczna inflacja sięgnęła wtedy 16,1%. Stąd proste wyliczenie pokazuje, że w skali dwóch lat ceny towarów i usług wzrosły w Polsce aż o 26,2% !

Zmiany cen żywności (dwie zaznaczone kolumny = r/r i m/m)

Warto zauważyć, że w skali roku najmocniej wzrosły ceny żywności – 12,7% oraz użytkowanie domu (w tym nośniki energii)  – 12,0%. Wśród żywności znajdą się nieliczne grupy artykułów, które potaniały od lipca 2022 (masło, oleje roślinne i drób).

Na szczęście w stosunku do poprzedniego miesiąca (lipca) ceny towarów i usług nie zmieniły się (w lipcu spadły). Warto przypomnieć, że do kwietnia, przez 15 kolejnych miesięcy ceny systematycznie rosły.

W skali miesiąca żywność potaniała o 1,0%, ale koszty użytkowania mieszkania (w tym nośniki energii) wzrosły o skromne 0,1%, a paliwa do prywatnych środków podrożały o 1,9% w stosunku do lipca.

Źródło: GUS

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x