poniedziałek, 4 marca, 2024
spot_img

PKN Orlen zaczął podwyższać ceny paliw mimo taniejącej ostatnio ropy

spot_img

Po trwającej przez ponad miesiąc przedwyborczej stabilizacji krajowych ceny paliw, te zaczęły ostatnio rosnąć. Wydaje się, że Orlen zaczyna stopniowo urealniać sztucznie zaniżone na potrzeby kampanii wyborczej ceny.

Ceny hurtowe paliw wzrosły o ok 20 gr/l w ostatnim tygodniu

W cenniku hurtowym PKN Orlen w skali tygodnia kończącego się 25-go października 2023, cena diesla i benzyny wzrosła aż o 17-20 groszy na litrze (bez VAT). Jest to spore odbicie po czterech tygodniach z rzędu z jedynie kosmetycznymi zmianami w cenniku hurtowym Orlenu. Warto przypomnieć, że w skali września (kampania wyborcza) benzyna potaniała o 65 groszy, a ON o 42 grosze na litrze. Oczywiście, tak tanio mogły zaopatrywać się jedynie podmioty, które wcześniej miały podpisane umowy z Orlenem. Państwowy koncern, jak sam oświadczył, odpowiada za 65% hurtowego i detalicznego rynku paliw. Pozostali właściciele stacji paliw i dostawcy hurtowi podlegają normalnym zjawiskom rynkowym, stąd albo oferują droższe paliwo, albo ponoszą straty na sprzedaży.

Dla przypomnienia, w skali sierpnia ceny hurtowe obu paliw zmieniły w niewielkim zakresie. Za to w lipcu ceny wzrosły odpowiednio o 37 gr/l (Pb95) i 33 gr/l (ON).

Porównując ceny od początku 2023 można zauważyć, że benzyna w hurcie tanieje o 47 gr/l (Pb95), a diesel traci w tym czasie 1,28 l za litr (bez VAT).

Mimo ostatniego odbicia ceny obu głównych paliw są najniższe w UE. Różnica jednak maleje za sprawą ostatnich przecen na rynku ropy i umocnienia złotego (ceny u naszych sąsiad ów spadają).

Ceny na stacjach rosną w ślad za cennikiem hurtowym

Według e-Petrol.pl w połowie 43-go tygodnia 2023 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było średnio zapłacić na krajowych stacjach odpowiednio 6,10 zł/l i 6,14 zł/l. Oznacza to, że cena popularnej 95-ki i diesla wzrosły o 5 groszy w skali tygodnia. W tym samym czasie wycena LPG pozostała na niezmienionym poziomie – 3,09 zł/l średnio. Gaz jednak podrożał w poprzednich 6 tygodniach o ponad 10%.

Ceny średnie paliw w detalu: 25-10-2023 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 6,72 zł/l (+3 gr/l);
• Pb95: 6,10 zł/l (+5 gr/l);

• ON: 6,14 zł/l (+5 gr/l);
• LPG: 3,09 zł/l ( gr/l).

Ceny hurtowe i detaliczne paliw w kraju (w ujęciu tygodniowym):

Dla porównania notowania ropy Brent na tle zmian kursu USD/PLN:

Krajowe paliwa są na razie dużo tańsze niż przed rokiem

Dzięki sztucznie zaniżonym cenom paliwa są na razie dużo tańsze w stosunku do swoich historycznych maksimów z ubiegłego roku (8,08 zł/l ON z października i 7,95 zł/l Pb-95 z czerwca 2023). Jednocześnie diesel kosztuje na stacjach o 25% mniej niż przed rokiem, a cena Pb95 jest o 13% niższa w skali roku.

Jeśli jednak dołożymy do obecnych poziomów 1,1-1,3 zł/l (o tyle więcej kosztują paliwa w Czechach i na Słowacji), to okaże się, że benzyna byłaby już droższa iż przed rokiem. Dokładnie rok temu diesel zaliczył na stacjach swoje historyczne maksimum ceny średniej – 8,08 zł/l.

Zmiany cen paliw w skali roku i od rozpoczęcia wojny na Ukrainie

W połowie 43-go tygodnia 2023 uśredniona marża modelowa stacji paliw sięga dla ON 15 gr/l (17 gr/l tydzień wcześniej) i 8 gr/l dla Pb95 (tydzień wcześniej było to 12 gr/l).

Marże modelowe liczone są od oficjalnych cen hurtowych PKN Orlen i nie uwzględniają upustów (zwykle 15-30 gr/l) udzielanych wcześniej poszczególnym odbiorcom (stacjom paliw), ale też nie uwzględniały upustów wakacyjnych stosowanych przez różne sieci stacji.

Aktualnie powyższe wyliczenia mają sens jedynie dla stacji, które zaopatrują się w Orlenie. Pozostałe stacje zmuszone są sprzedawać paliwa często poniżej kosztów zakupu.

W tym roku stacje paliw czerpią ponadprzeciętne zyski ze sprzedaży diesla

W skali całego 2022 roku średnia marża modelowa stacji paliw na sprzedaży diesla wyniosła 6 gr/l, a dla Pb95 12 gr/l. Są to poziomy dużo niższe niż w kilku poprzednich latach.

Od początku 2023 roku analogiczna marża średnia stacji paliw wynosi po ok. 16 groszy/l dla benzyny 95-oktanów i 15 gr/l dla oleju napędowego. O ile marża na sprzedaży benzyny jest w tym roku zbliżona do średniej wieloletniej, to w przypadku ON jest ona w 2023 roku dużo wyższa od średniej.

Marże modelowe stacji paliw w skali rocznej:

Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com, KE

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x