sobota, 15 czerwca, 2024
spot_img

Notowania giełdowe zbóż rosną po uszkodzeniu tamy elektrowni wodnej Kachowka na Ukrainie

spot_img

Ze względu na zniszczenie przez Rosjan elektrowni wodnej Kachowka żegluga po Dnieprze będzie niemożliwa przez najbliższe lata, ponieważ drogi w dolnym biegu Dniepru, mosty, nabrzeża i tamy ochronne zostały zniszczone i zalane.

Porty Nikopol, Kamionka-Dnieprowska i Enerhodar będą wyłączone z eksploatacji jeszcze przez długi czas. Tory kolejowe łączące Zaporoże i Dniepr z Krymem, Krzywym Rogiem i Donbasem zostaną zmyte i zniszczone.

Zniszczone elewatory

Zniszczeniu lub uszkodzeniu uległy także elewatory zlokalizowane na brzegach Dniepru i jego dopływów, skąd zbierano zboże w celu załadunku na barki. W szczególności zniszczono oddział przedsiębiorstwa rolniczego Nibulon. Przypomnijmy, że 6 czerwca rosyjscy okupanci wysadzili w powietrze elektrownię wodną Kachowka.

Zniszczenie tamy w elektrowni wodnej Kachowka przez Rosjan to cios dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego, które wróg chce podważyć. Taką opinię wyraził Szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

„Ta katastrofa wpłynie na system irygacyjny południowej Ukrainy. Rosjanie potrzebują głodu w krajach na całym świecie, szczególnie w Afryce” – wyjaśnił.

Notowania giełdowe zbóż reagują wzrostem na zaostrzenie konfliktu na Ukrainie

Źródło: UkrAgroconsult

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marko
Marko
1 rok temu

Trudno my to Polska a nie Ukraina,,za darmo zbóż oddawać nie będziemy

Marcin
Marcin
1 rok temu
Reply to  Marko

Oddasz i za 800 zł tone,chyba że wszystko zjesz

Marcin
Marcin
1 rok temu

Zabawne te wszystkie manipulacje, spekulacje,chory świat

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

3
0
Would love your thoughts, please comment.x