sobota, 15 czerwca, 2024
spot_img

Susza na amerykańskich równinach jest tak dotkliwa, że Kansas importuje pszenicę z Europy

spot_img

Rolnicy uprawiający pszenicę w amerykańskim stanie Kansas zbiorą plony najniższe od ponad 60 lat, ponieważ  susza zniszczyła część upraw.

Wysokie białe elewatory zbożowe, niektóre ozdobione malowidłami przedstawiają pszenicę, górują nad cudownymi rolniczymi terenami. Kiedyś Kansas przewodził w krajowej w produkcji pszenicy, a Stany Zjednoczone przewodziły światu w eksporcie pszenicy.

W tym roku młyny z Kansas już kupują i prawdopodobnie będą nadal kupować pszenicę uprawianą w Europie Wschodniej.

To tak, jakby Teksas importował ropę, Wirginia Zachodnia przewoziła węgiel, a Saudyjczycy sprowadzali piasek. Aaron Harries, wiceprzewodniczący ds. badań i operacji w Kansas Wheat, powiedział, że nigdy wcześniej się to nie zdarzyło.

Tegoroczne zbiory pszenicy w Kansas będą najmniejsze od 1957 roku, kiedy administracja Eisenhowera celowo obniżyła uprawy pszenicy.

Bardzo podobnie jest w Oklahomie. Uprawy są tak słabe, że dodatkowo rolnicy opryskują swoje nędzne pola herbicydami, aby obliczyć straty i uzyskać ubezpieczenie.

Słabe, niskie, martwe

Pola pszenicy widoczne z autostrady nie wyglądają okropnie. Wiele z nich jest zielonych. Ale po wejściu na jedno z pól, które John Thaemert uprawia w pobliżu Sylvan Grove, zobaczysz faktyczny stan.

Cała moja pszenica wygląda źle. Rośliny są cienkie, krótkie i często martwe – powiedział Thaemert. „Nie można usprawiedliwić zabierania tych roślin w żniwa”.

Rośliny, które tu rosną prawie nie wytworzyły ziarna. To nie jest warte pieniędzy, które Thaemert wydał na nasiona, chemię i paliwo.

Około jedna czwarta pól pszenicy w Kansas jest w fatalnym stanie. Sprawia to, że uprawy są więcej warte martwe (ubezpieczenia) niż żywe.

Farmer Mike McClellan z Palco w stanie Kansas powiedział, że prawdopodobnie zniszczy całą swoją uprawę pszenicy o powierzchni 1500 akrów herbicydem. To będzie kosztować kolejne 20 000 $, ale pozwól mu korzystać z ubezpieczenia upraw. Uniemożliwi to również roślinom, które spadają, pobieranie wody z wyschniętej podstawy i pomoc w sterowaniu erozją źródła.

Jak wielu rolników, którzy nigdy nie widział tak złych uprawy pszenicy.

Jest to problem dla całego regionu – kiedy pszenica wysycha, wysycha też lokalna gospodarka.

Lokalna gospodarka jest uzależniona od pszenicy, która latem przynosi napływ pieniędzy. Kiedy pszenica wysycha, wysycha też lokalna gospodarka.

Większość rolników ma ubezpieczenie, aby utrzymać się w biznesie w trudnych latach, ale inne wiejskie gospodarstwa nie mają takiej samej dotowanej przez rząd poduszki na złe czasy. Według kierownika COOP – firmy z otoczenia rolnictwa zwolniły pracowników którzy byli tam zatrudnieni od lat.

Sklepy odzieżowe, restauracje i sklepy ze sprzętem kuszą reklamami. Dave Marmie, który od ponad pół wieku sprzedaje Fordy w centrum Great Bend w Kansas, powiedział, że sprzedaż już spadła.

Wyczuwa się to w górę i w dół Main Street” – powiedział. „Kiedy nie masz plonów pszenicy, cierpi wiele osób. Nie tylko rolnik”.

Najniższy poziom od 16 lat

Bardzo słabe zbiory pszenicy w Kansas i Oklahomie nadchodzą w momencie gdy zapasy pszenicy wśród głównych krajów eksportujących spadną do poziomu najniższego od 16 lat. Ceny pszenicy spadły z rekordowych poziomów wywołanych wojną na Ukrainie, ale nadal oscylują powyżej średniej historycznej, a ziarno uprawiane w Kansas (twarda pszenica ozima) osiąga wyższe ceny.

Mimo obecnych problemów, hodowcy pszenicy z Kansas już planują przyszły rok. McClellan, który tego lata nie zbiera żadnych plonów, powiedział, że prawdopodobnie zasieje jeszcze więcej pszenicy ma kolejne zbiory.

Zawsze jesteśmy optymistami” – powiedział. „Wszystkie susze kiedyś się skończą. Mam tylko nadzieję, że będziemy w pobliżu, aby zobaczyć, kiedy się stanie„.

Źródło: www-kmuw-org

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x