niedziela, 23 czerwca, 2024
spot_img

Niższe notowania pszenicy i rekordowe ceny rzepaku w I tygodniu stycznia

spot_img

Kolejne rekordowe poziomy cen zalicza unijny kontrakt na rzepak, który podrożał o blisko 10% w skali tygodnia i o 1/5 w skali miesiąca. Notowania nasion ustalają nowe historyczne szczyty, a obecne poziomy cen są blisko dwa razy wyższe niż przed rokiem. Tym razem rzepak wspierany był przez oleje roślinne, kanadyjską canolę i soję. Według ostatnich danych KE, unijny import rzepaku w tym sezonie (do 2 stycznia 2022) spadł do 2,41 mln ton, wobec 3,65 mln ton w ubiegłym roku.

W Chicago, obok soi (zalicza 6-miesięczne maksima), lekko drożała również amerykańska kukurydza w pierwszym tygodniu stycznia. Notowania tego zboża konsolidują się nieco poniżej półrocznego szczytu z końcówki grudnia.

Wzrostom kukurydzy i soi sprzyja niepewność związana z pogodą w Ameryce Południowej. Argentyna, Paragwaj i południowa Brazylia cierpią z powodu suszy i upałów, które mogą zmniejszyć poziom zbiorów. Jednocześnie w północnej części Brazylii nadmierne deszcze opóźniają rozpoczynające się zbiory soi.

Skrajnie odmienna sytuacja dotyczy argentyńskiej pszenicy. Doskonałe wcześniej warunki upraw  sprawiły, że kończące się zbiory w Argentynie będą rekordowe.

Pszenica ma za sobą spadkowy tydzień

Dla amerykańskiego kontraktu na pszenicę SRW był to piąty z kolei tydzień zamknięty na minusie, a dla unijnej pszenicy szósty z rzędu tydzień ze stratami. W ciągu tygodnia oba kontrakty spadły na nowe – kilkumiesięczne minima, ale piątkowe odbicie ograniczyło skalę tygodniowej przeceny do ok. 1,5%.

Unijna kukurydza z dostawą w marcu (kontrakt styczniowy zakończył obrót 5-stycznia) pozostaje w trendzie bocznym, a jej notowania zamykają się w przedziale 240 – 247,5 eur/t od początku grudnia. Ceny kukurydzy stabilizują się za sprawą ponadprzeciętnych zbiorów w UE (rekordowych w Polsce) i rekordowej produkcji na Ukrainie.

Uczestnicy rynku oczekują, że w publikowanym w poniedziałek (10.01.2022) miesięcznym raporcie, USDA obniży prognozy światowej produkcji soi i kukurydzy, ale kolejny już raz podniesie globalne zbiory pszenicy.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x