piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

Na świecie cukier taniał w czerwcu po czterech miesiącach wzrostów

spot_img

Zanotowany w czerwcu spadek międzynarodowych cen cukru był spowodowany głównie dobrymi postępami zbiorów trzciny cukrowej w Brazylii w sezonie 2023/24 oraz słabym globalnym popytem importowym, zwłaszcza z Chin, drugiego co do wielkości importera cukru na świecie.

Według FAO indeks cen cukru wynosił w czerwcu średnio 152,2 punktu, co oznacza spadek o 3,2 procent w porównaniu z majem. Był to pierwszy spadek międzynarodowych cen cukru po czterech kolejnych miesięcznych wzrostach.

Międzynarodowe notowania cukru pozostały jednak o blisko 30 procent powyżej poziomów z tego samego miesiąca ubiegłego roku.

Obawy o potencjalny wpływ zjawiska El Nino na zbiory trzciny cukrowej w sezonie 2023/24, wraz z umocnieniem brazylijskiego reala w stosunku do dolara amerykańskiego, ograniczają spadki światowych cen cukru.

Notowania giełdowe cukru (USc/funt):

Źródło: FAO, bankier.pl

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x