sobota, 15 czerwca, 2024
spot_img

Lepsza pogoda w USA i presja zbiorów nie pozwalają na wzrost notowań zbóż i oleistych

spot_img

W minionym tygodniu (30.06 – 07.07.2023) panowała duża zmienność cen na giełdowym rynku zbóż i oleistych. Poprawa pogody w pasie amerykańskich upraw kukurydzy i soi wywiera presję spadkową na wyceny kontraktów. Z drugiej strony, wraz z eskalacją konfliktu na Ukrainie, narasta obawa o przyszłe dostawy zbóż i rzepaku wraz ze zbliżaniem się do końca terminu obowiązywania obecnej umowy zbożowej. Na powtarzający się cyklicznie szantaż Rosji najmocniej reagowały w minionym tygodniu notowania unijnej pszenicy. Wprawdzie ONZ i Turcja usilnie pracują nad przedłużeniem działania korytarza zbożowego, to ostatnie uwolnienie przez Ankarę internowanych w Turcji kilku ukraińskich dowódców (wbrew umowie zawartej z Rosją) może utrudnić negocjacje.

Zbiory zbóż ozimych postępują w USA i Europie w różnym tempie ze względu na niestabilne warunki pogodowe, ale rosnąca podaż wywierać będzie presję spadkową na rynkach.

Pogoda w USA pozostaje obecnie kluczowym czynnikiem wpływającym na światowe rynki zbóż i nasion oleistych.Ostatnie deszcze pomogły poprawić warunki uprawy kukurydzy w USA, a kilka następnych tygodni będzie miało decydujące znaczenie dla potencjalnego plonu, ponieważ rośliny wejdą w kluczową dla plonowania fazę kwitnienia. W ostatnim raporcie postępów w uprawach, według stanu na tydzień kończący się 2 lipca, 51% zasiewów kukurydzy w USA oceniono jako dobry/doskonały, co oznacza niewielki wzrost w porównaniu z 50% w poprzednim tygodniu, ale spadek z 64% w tym samym okresie w zeszłym sezonie. W tym samym tygodniu kondycja soi i pszenicy jarej ciągle się pogarszały.

Giełda w Paryżu

Notowania w Paryżu są powieleniem zachowania amerykańskich kontraktów na zboża i soję, a wynikają z poprawy pogody na głównych terenach upraw, dużej konkurencji na rynku eksportowym i wreszcie z zaskakująco dużych zasiewów kukurydzy w USA.

W skali tygodnia (przy dużej zmienności) unijna pszenica zyskała na wartości skromne 1,25 euro (nieco ponad 0,5%). W konsekwencji najbliższa seria pszenicy zakończyła piątek ceną 232,0 eur/t.

Wyceny unijnej kukurydzy spadły w minionym tygodniu o ponad 5 euro (-2,3%) do 222,5 eur/t na koniec tygodnia.

Notowania unijnych zbóż stabilizują się po tym jak tydzień wcześniej straciły ponad połowę z czerwcowego odbicia, kiedy to obydwa kontrakty wzrosły do dwumiesięcznych maksimów.

Unijny rzepak potaniał o 10 euro (-2,2%) w minionym tygodniu (+20 euro tydzień wcześniej) naśladując zachowanie amerykańskiej soi.

Tylko początek tygodnia był dla notowań rzepaku wzrostowy i wywindował cenę do 460 eur/t. Kolejne dni sprowadziły notowania najbliższej serii do 440 eur/t na piątkowej sesji. Ostatnia przecena wynikała z korekty spadkowej w notowaniach amerykańskiej soi. We Francji zbiory rzepaku postępują szybko, ale na razie przynoszą rozczarowujące wyniki.

Giełda w Chicago

Na giełdzie w Chicago tydzień kończący się 7-go lipca zdominowany był przez tylko delikatną korektę wzrostową notowań obu głównych zbóż po dużej przecenie w tygodniu poprzedzającym.

Cena pszenicy SRW odbiła o skromne 0,4%, a kukurydzy nieco ponad 1% w skali minionego tygodnia. Tydzień wcześniej zboża te potaniały o kilkanaście procent.

O ile potrzebne deszcze wpływają pozytywnie na zasiewy amerykańskiej kukurydzy (widać to już w ostatnim raporcie o stanie upraw), to jednocześnie opóźniają zbiory pszenicy ozimej i nie przełożyły się jeszcze na poprawę kondycji pszenicy jarej (też soi). Stąd pogoda i kolejne raporty Crop Progress będą kluczowe dla notowań w Chicago.

Wyceny amerykańskich zbóż reagują też na doniesienia z Ukrainy (zwłaszcza pszenica) oraz dane eksportowe z USA.

Warto przypomnieć, że amerykańscy farmerzy zasieli dużo w tym roku dużo więcej kukurydzy niż deklarowali jeszcze w marcu. Ostatecznie areał zwiększono z 92.0 do 94,1 mln akrów. Jest to 9% powyżej zasiewów z 2022 roku. Obszar zasiewów pszenicy w USA jest w tym roku większy o 9% – r/r, a ostateczne dane są zbliżone do deklaracji z marca.

Soja wyceniana jest na wysokich poziomach (mimo przeceny w ostatnim tygodniu), ponieważ dane o areale negatywnie zaskoczyły. Powierzchnia upraw soi w 2023 roku szacowana jest na 83,5 miliona akrów, czyli o 5 procent mniej niż w ubiegłym roku i tyle samo mniej niż oczekiwano w marcu.

Zmiany okresowe notowań kontraktów futures

RZUT OKA NA WYKRESY – zamknięcie z 07.07.2023

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x