wtorek, 23 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Międzynarodowe ceny ryżu wzrosły w sierpniu do poziomu najwyższego od 15 lat

spot_img

Indeks cen ryżu ustalany przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wzrósł w sierpniu o 9,8% w stosunku do lipca, osiągając najwyższy poziom od 15 lat.  Tak gwałtowne odbicie cen spowodowane było zakłóceniami w handlu po wprowadzeniu w lipcu zakazu eksportu ryżu białego Indica przez Indie, największym na świecie eksporterem ryżu.

„Niepewność co do czasu trwania zakazu i obawy, że ograniczenia eksportowe zostaną rozszerzone na inne rodzaje ryżu, spowodowały, że podmioty łańcucha dostaw utrzymywały zapasy, renegocjowały umowy lub zaprzestały ustalania cen ofert, ograniczając w ten sposób większość handlu do małych wolumenów lub do wcześniej zawartych sprzedaży” – zauważa raport FAO.

W odróżnieniu do ryżu w sierpniu taniały pozostałe zboża.

Źródło: FAO

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x