sobota, 15 czerwca, 2024
spot_img

Łubin na poplon – kiedy siać? Ile na hektar?

spot_img

Łubin na poplon zdobywa coraz większe zainteresowanie rolników, a to z powodu licznych korzyści, które niesie za sobą jego uprawa w mieszankach poplonowych Jego zdolność do symbiozy z bakteriami wiążącymi azot oraz doskonałe właściwości poprawiające strukturę gleby czynią go atrakcyjnym gatunkiem do uprawy w międzyplonach, mimo stosunkowo drogiego materiału siewnego.

W niniejszym artykule skupimy się na dwóch kluczowych aspektach, które determinują sukces uprawy łubinu na poplon: kiedy siać łubin na poplon oraz jaka powinna być optymalna ilość nasion łubinu na hektar. 

Łubin wąskolistny jako międzyplon na paszę

Dlaczego warto wybrać łubin na poplon? Jakie korzyści za tym idą?

Nie bez powodu rośliny bobowate, w tym łubin jako poplon zyskują coraz większą popularność w rolnictwie. Wpływ uprawy roślin bobowatych (strączkowych) na poprawę właściwości fizyko-chemicznych gleby oraz zwiększenie poziomu plonowania dla uprawy następczej jest niezaprzeczalny. Jednym z głównych czynników, który przemawia za wyborem łubinu jako rośliny poplonowej, jest jego zdolność do symbiozy z bakteriami wiążącymi azot atmosferyczny. Azot jest jednym z podstawowych składników odżywczych niezbędnych do wzrostu roślin, a łubin, dzięki symbiotycznym bakteriom z rodzaju Rhizobium, jest w stanie przekształcić azot z atmosfery w formę, którą inne rośliny mogą wykorzystać. Dzięki temu, łubin na poplon dostarcza glebie większą ilość azotu, co przekłada się na bardziej bujny wzrost roślin uprawnych.

Łubin na poplon znacząco poprawia strukturę gleby, co stanowi jego kolejną istotną zaletę. Roślina ta wytwarza rozbudowany i głęboki system korzeniowy, który penetrują glebę, tworząc liczne kanały i przestrzenie porowate. Dzieje się to dzięki korzystnemu oddziaływaniu symbiotycznych bakterii, które rozwijają się w korzeniach łubinu. Te przestrzenie porowate zwiększają retencję wody w glebie, co ma kluczowe znaczenie w okresach suszy. Ponadto, lepsza struktura gleby ułatwia penetrację korzeni innych roślin, umożliwiając im swobodniejszy dostęp do składników odżywczych, co przekłada się na wzrost i plonowanie.

Jak widać, łubin na poplon stanowi kluczowy element strategii uprawy roślin, a jego właściwe zastosowanie może przynieść wiele korzyści.

Kiedy siać łubin na poplon? Termin siewu ma znaczenie

Łubin na poplon jest jednym z kluczowych czynników wpływających na efektywność uprawy, a precyzyjne określenie terminu siewu stanowi niezwykle istotny element tego procesu. Wybór odpowiedniej pory na wysiew mieszanki poplonowej z łubinem zależy od wielu czynników, które należy uwzględnić, aby zapewnić maksymalne korzyści i sukces uprawy. Przedstawiamy kilka kluczowych wskazówek, które pomogą określić najlepszy termin na wysiew łubinu na poplon:

Warunki pogodowe odgrywają kluczową rolę w procesie siewu łubinu na poplon, a temperatura gleby jest jednym z istotnych czynników, które warto uwzględnić. Łubin najlepiej rozwija się w ciepłej glebie, dlatego zaleca się siew tego gatunku rośliny na poplon w lipcu lub sierpniu, zaraz po zbiorze ozimin. Niskie temperatury gleby mogą stanowić przeszkodę w kiełkowaniu nasion łubinu, co negatywnie wpływa na jego wzrost i rozwój.

W przypadku terminu siewu w lipcu, warto rozważyć wybór łubinu żółtego, który posiada stosunkowo niskie wymagania i sprawdza się na glebach o niższej jakości. Lipiec jest idealnym momentem na siew tego gatunku na poplon, ponieważ łubin żółty ma długi okres wegetacyjny i początkowo rośnie wolniej. W związku z tym, siew tego gatunku w sierpniu nie jest zalecany.

Natomiast w sierpniu (na poplon ścierniskowy do 20 sierpnia) lepiej jest wybrać łubin wąskolistny i sięgać po odmiany o szybkim tempie wzrostu, takie jak Boruta, Oskar czy Zeus. Można je wysiewać później, nawet  w pierwszej dekadzie sierpnia. Siew łubinu po tej dacie, na poplon ozimy, prowadzi do znacznie mniejszej ilości zielonej masy, dlatego zachowanie tego terminu ma duże znaczenie dla sukcesu uprawy.

Oprócz tego należy pamiętać także o: 

  • Wilgotność gleby: Przed podjęciem decyzji o zasiewie łubinu trzeba wziąć pod uwagę  odpowiednie uwilgotnienie gleby. Nasiona łubinu są stosunkowo duże, dlatego do skiełkowania potrzebują odpowiedniej ilości wody w glebie, która umożliwi napęcznienie okrywy nasiennej i skiełkowanie. W okresach suszy i niewystarczającej ilości opadów mogą wystąpić problemy ze wschodami łubinu uprawianego w poplonie. Wskazane po siewie jest także wałowanie, które poprawi podsiąk.
  • Przygotowanie gleby: Przed przystąpieniem do siewu łubinu konieczne jest odpowiednie przygotowanie gleby. Konieczne jest zerwanie ścierni po roślinie przedplonowej – najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie podorywki kultywatorem.. Siew można przeprowadzić przy wykorzystaniu siewników do poplonów nasadzanych na bronę talerzową, w trakcie niszczenia samosiewów. Popularną metodą ograniczającą koszty wysiewu poplonów jest także rozsiewanie ich za pomocą rozsiewaczy do nawozów. 
  • Planowane zbiory:  Łubin na poplon rośnie przez cały sezon wegetacyjny, aż do momentu przyorania. Dlatego ważne jest, aby uwzględnić harmonogram innych upraw, które mają zostać posiane po zakończeniu okresu poplonowego. Szczególnie, że planowanie odpowiedniej rotacji upraw jest kluczowe dla utrzymania równowagi w gospodarce rolniczej

Ile łubinu na hektar na poplon? Jaki łubin na poplon?

Jak siać łubin na poplon? Wartościowym wskazaniem dla efektywnej uprawy łubinu na poplony jest zachowanie odpowiedniej ilości nasion na hektar, wynoszącej między 160 a 180 kg/ha. Na glebach o wyższej jakości, należy rozważyć użycie mieszanki z łubinem, co pozwala na znaczną redukcję ilości nasion łubinu.

Dla słabszych gleb, zaleca się wykorzystanie mieszanki, gdzie 35 procent stanowi łubin żółty, a 65 procent to łubin wąskolistny. Odmiany łubinu żółtego, takie jak Perkoz w ilości 65 kg/ha, oraz łubinu wąskolistnego, takie jak Kalif, Graf, Wars w ilości 105 kg/ha, są tu odpowiednim wyborem.

Mieszanki z łubinem tworzymy także z innymi gatunkami. Na glebach lekkich można np. zastosować łubin żółty w ilości około 100-130 kg/ha w połączeniu z seradelą (30-40 kg/ha), lub łubin żółty (100 kg/ha) w połączeniu z wyką (40 kg/ha).

Natomiast na lepszych i średnich glebach klasy IIIa-IVb, można wybierać spośród różnych opcji, takich jak łubin żółty (100 kg/ha) w połączeniu z szybko  rosnącą peluszką (100 kg/ha), łubin żółty (80 kg/ha) z facelią (4 kg/ha), łubin wąskolistny (140 kg/ha) z szybko rosnącą peluszką (100 kg/ha), lub łubin wąskolistny (100 kg/ha) z szybko rosnącą peluszką (60 kg/ha) i wyką jarą (45 kg/ha).

Nie można zapomnieć o odpowiedniej głębokości siewu, która powinna wynosić od 1 do 3 cm. Przy zachowaniu tych zasad, uprawa łubinu na poplony będzie bardziej efektywna i przyniesie satysfakcjonujące rezultaty.

Kiedy przyorać łubin?

Kiedy przyorać łubin? Kwestia terminu przyorania łubinu jest istotnym aspektem w zarządzaniu poplonem, mającym wpływ na kondycję gleby oraz jej ochronę. Istnieją dwie główne opcje, które można rozważyć w tym kontekście.

Po pierwsze, można zdecydować się na przyoranie łubinu przed nadejściem zimy, tworząc tzw. międzyplon ścierniskowy. Ta metoda ma swoje zalety, ponieważ pozwala na przygotowanie gleby do zimowania oraz pozyskanie dodatkowej organicznej masy roślinnej, która może być użyteczna jako mulcz lub kompost. 

Z drugiej strony, istnieje opcja pozostawienia łubinu na polu przez okres zimy, tworząc międzyplon ozimy. W tym przypadku łubin jako poplon stanowi barierę dla erozji gleby, chroniąc ją przed spływem wód deszczowych.

Podsumowanie

Łubin na poplon to atrakcyjna opcja dla rolników, którzy chcą poprawić jakość gleby i zwiększyć plon innych upraw. Prawidłowy czas siewu łubinu na poplon oraz odpowiednia ilość nasion są kluczowe dla osiągnięcia optymalnych rezultatów. Zawsze warto skonsultować się z lokalnymi ekspertami rolnymi i dostawcami nasion, aby dostosować zasiew łubinu do indywidualnych warunków uprawy. Łubin na poplon może przynieść wiele korzyści, jeśli zostanie odpowiednio zasiany i zadbamy o niego w trakcie wzrostu.

Sprawdź jakie inne rośliny na poplon warto uprawiać!

Napisz komentarz

4 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x