środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

MARS tnie prognozy plonów pszenicy i kukurydzy w UE

spot_img

Unijna jednostka monitorująca uprawy (MARS) opublikowała swój sierpniowy raport, w którym skorygowane zostały w dół prognozy średnich plonów kukurydzy i pszenicy miękkiej. Raport ostrzega również przed pogorszeniem się jakości pszenicy w północnej Europie.

Obecne szacunki plonów

Pszenica miękka 5,78 t/ha wobec 5,8 t/ha szacowanych w zeszłym miesiącu i 5,79 t/ha w 2022 r.
Jęczmień 4,74 t/ha wobec 4,74 t/ha w zeszłym miesiącu i 5,04 t/ha w 2022 r.
Rzepak 3,19 t/ha vs 3,20 t/ha szacowane w zeszłym miesiącu i 3,33 t/ha w 2022 r.

Prognozy dla upraw jarych pozostają dużo lepsze niż przed rokiem, pomimo spadku produkcji kukurydzy w sierpniu:
Kukurydza: 7,45 t/ha vs 7,53 t/ha szacowane w zeszłym miesiącu i 5,91 t/ha w 2022 r.
Słonecznik: 2,18 t/ha vs 2,12 t /ha oszacowano w zeszłym miesiącu i 1,87 t/ha w 2022 r.

Sierpniowa prognoza MARS (w t/ha)

Charakterystyka okresu przeglądu (1 lipca – 13 sierpnia):

Okres objęty przeglądem charakteryzował się częstymi deszczami w dużych obszarach północno-zachodniej, północno-środkowej i północnej Europy, podczas gdy fale upałów były częstym zjawiskiem na południu. Na poziomie UE wpływ tych wydarzeń na oczekiwania dotyczące plonów był ograniczony.

Prognoza plonów słonecznika została skorygowana w górę, głównie ze względu na lepsze niż oczekiwano warunki w Hiszpanii i Francji, które zrównoważyły wpływ pogorszenia warunków na plony w Bułgarii.

Obfite deszcze występujące często w wielu częściach północno-zachodniej, północno-środkowej i północnej Europy sprzyjały uprawom letnim, ale powodowały opóźnienia w zbiorach roślin ozimych. Najbardziej dotknięte są północno-zachodnia Francja, kraje Beneluksu i duża część Niemiec. Oczekuje się, że negatywne skutki będą dotyczyć głównie jakości ziarna. 

Fale upałów i bardziej suche niż zwykle warunki szczególnie wpłynęły na uprawy letnie w Bułgarii, południowej i wschodniej Rumunii, Czechach i środkowej Polsce. Ulewne deszcze oraz lokalne, ale liczne burze i burze z gradem spowodowały znaczne szkody w uprawach w północnych Włoszech, Słowenii i Chorwacji. W Słowenii ulewne deszcze na początku sierpnia spowodowały powodzie i rozległe zniszczenia gruntów rolnych.

Źródło: MARS

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x