piątek, 14 czerwca, 2024
spot_img

Bezradność rolnika. Wiszące kable uniemożliwiają pracę na polu. Operator nie reaguje

spot_img

Kiedy przeszkodą w dostępie do pól jest nieprzewidywalna pogoda, jesteśmy bezradni wobec natury. Jednak gdy staje się to wynikiem innych okoliczności, sytuacja przybiera nowy wymiar. Z takim problemem mierzy się jeden z rolników.

Przez dwa długie lata zmaga się z wiszącymi kablami telekomunikacyjnymi należącymi do znanej sieci. Efekty tej opieszałości są niestety poważne – prace na danym obszarze pola stały się niemożliwe. W tym czasie właściciel linii, na którym tkwią problemy, pozostaje niemy wobec jego apeli, pozostawiając rolnika samemu sobie.

Kable telekomunikacyjne wiszące prawie do ziemi!

Na portalu społecznościowym rolnik przedstawił swój problem w jednym ze swoich wpisów.

Rolnicy też macie problem z Orange i ich wiszącymi prawie na ziemi kablami nad polami? Kombajnem sieczkarnia trzeba jeździć wzdłuż kabla. Nie można pracować a właściciel linii nawet nie reaguje na zgłoszenia.”

W komentarzach rozwinęła się dyskusją, przywołując żarty z ironicznej dosłowności marketingowych haseł operatora w tym kontekście. Niemniej jednak, pod płaszczykiem żartów, problem nie jest żadną małostkową kwestią, ponieważ jeden z uczestników dyskusji zaznaczył, że nie jest to pierwsza taka sytuacja. 

Wywołane do tablicy Orange na portalu X (niegdyś Twitter) zainteresowało się sprawą prosząc o doprecyzowanie adresu działki. My również skontaktowaliśmy się z biurem prasowym Orange w cely wyjaśnienia tej naglącej sprawy. O odpowiedzi poinformujemy na bieżąco.

Jak nisko mogą być kable nad ziemią?

Rozporządzenie Ministra z dnia 26 października 2005 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać telekomunikacyjne obiekty budowlane i ich usytuowanie (DzU nr 219 poz. 1864) stanowi w § 7, że odległości linii kablowej od powierzchni ziemi poza pasem drogowym nie powinny być mniejsze niż:

  1. 3,5 m – dla linii kablowych nadziemnych biegnących wzdłuż ulic i dróg publicznych, w miejscach niedostępnych dla pojazdów i ciężkiego sprzętu rolniczego;
  2. 4 m – dla linii kablowych nadziemnych biegnących przez pola, przy zjazdach na pola uprane oraz nad wjazdami do zabudowań gospodarczych;
  3. 3 m – dla linii kablowych nadziemnych biegnących poza miastami i miejscowościami o zwartej zabudowie oraz w miejscach niedostępnych dla pojazdów i ciężkiego sprzętu rolniczego;
  4. 4,5 m – dla linii kablowych nadziemnych w miejscach dostępnych dla pojazdów i ciężkiego sprzętu rolniczego.

źródło: facebook/KonradKrupinski; e-prawnik.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x