środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Rumunia chce umożliwić tranzyt 60% ukraińskiego eksportu zbóż

spot_img

Jak powiedział premier Rumunii Marcel Ciolacu, cel ten jest dość ambitny, ale jego kraj jest gotowy zrobić wszystko, co konieczne, aby osiągnąć ten wynik. „Mamy nadzieję, że ponad 60% całkowitego wolumenu ukraińskiego eksportu zbóż będzie przejeżdżać przez Rumunię” – powiedział podczas spotkania z premierem Ukrainy Denysem Szmygalem w Bukareszcie. Jednocześnie rząd tego kraju zapewni, że ukraińskie produkty rolne nie zaszkodzą rumuńskim rolnikom i producentom.

Tranzyt do 29 mln ton zboża

Ukraińskie Stowarzyszenie Zbożowe stwierdziło, że zbiory brutto zbóż i roślin oleistych w Ukrainie w tym roku wyniosą 76,8 mln ton, a eksport w nowym sezonie osiągnie około 48 mln ton.  W takim przypadku Rumunia zapewniłaby tranzyt do 29 mln ton zboża w sezonie 2023/24.

Dla porównania: Ukraina wyeksportowała ponad 33 mln ton produktów przez korytarz zbożowy od 1 sierpnia 2022 r. do 17 lipca 2023 r.

Szmyhal dodał, że aby zwiększyć ukraiński eksport, Ukraina rozwinie infrastrukturę graniczną z Rumunią i przyczyni się do rozwoju klastra portów naddunajskich.

Źródło: ubn.news

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x