wtorek, 27 lutego, 2024

Krajowe ceny paliw zbliżyły się tych obowiązujących u naszych unijnych sąsiadów

spot_img

Dane Komisji Europejskiej na 20-go listopada 2023 roku pokazują, że krajowe ceny paliw nie są już najniższe w UE. Tradycyjnie najtańsze paliwa były w okresie raportowania na Malcie. Taniej niż w Polsce można było tankować dwa główne paliwa również w Bułgarii i Rumunii, a diesla na Litwie.

W Polsce ceny na stacjach paliw mocno spadały w trakcie kampanii wyborczej, śladem przecen w hurcie. Działo się to w sytuacji rosnących cen ropy, słabego złotego i drożejących paliw w Europie.

Po przegranych przez PIS wyborach PKN Orlen rozpoczął proces dostosowywania cen paliw do sytuacji rynkowej. Na stacjach ceny ON i Pb95 zaczęły szybko rosnąć z poziomu ok. 6,0 zł/l do ok. 6,5 – 6,7 zł zł/l teraz. Na szczęście dla kierowców krajowe ceny na stacjach przestały rosnąć w drugiej połowie listopada, a w hurcie pojawiły się nawet przeceny.

Krajowym cenom paliw pomaga silna złotówka

Stabilizacja na rynku ropy przy jednoczesnym skokowym umocnieniu złotego sprawiły, że ceny krajowe zbliżyły się mocno do tych obowiązujących u naszych południowych sąsiadów.

O ile ceny w Niemczech były zwykle znacznie wyższe niż w Polsce, to już ceny u naszych południowych sąsiadów były najczęściej zbliżone do tych obowiązujących w Polsce.

Porównanie z 20-go listopada pokazuje, że diesel był wtedy średnio droższy w Niemczech o 21 eurocentów, a Pb95 o 32 eurocenty za litr.

Ceny dwóch głównych paliw są w Polsce o tylko 0,2–0,4 zł/l niższe niż u naszych południowych sąsiadów. Cena diesla u naszymi południowych sąsiadów była 20-go listopada średnio o 7 eurocentów (0,31 zł/l) na Słowacji, a w Czechach o 4 eurocenty (0,17 zł/l).

W przypadku Pb-95 w Czechach była droższa o 6 eurocentów (0,26 zł/l), a na Słowacji o 8 eurocentów (0,39 zł/l).

Kurs eur/pln z 20.10.2023 to 4,368.

Źródło: KE

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x