wtorek, 27 lutego, 2024

Duże spadki cen w hurcie i symboliczne na stacjach paliw

spot_img

Stabilizacja cen ropy na niższych poziomach, przy umacniającym się złotym, przełożyła się na odwrócenie trendu wzrostowego na krajowym rynku paliw. Dane pokazują, że w tygodniu kończącym się 22-go listopada widoczne były znaczne spadki cen paliw w hurcie i na razie  niewielkie w handlu detalicznym.  Jednocześnie sezon grzewczy powoduje, że ON jest już w cenniku hurtowym o ponad 40 groszy droższy od benzyny. Wynika to z rosnącego zapotrzebowania na olej opałowy (identyczny z ON), co podnosi ceny diesla w stosunku do benzyny.

Paliwa są w hurcie tańsze w skali tygodnia

 W cenniku hurtowym PKN Orlen w skali tygodnia kończącego się 22-go listopada 2023, cena średnia netto diesla i benzyny spadła odpowiednio o 9 i 19 groszy na litrze. Był to drugi tydzień spadków, co zniwelowało większość powyborczych podwyżek benzyny i tylko część w przypadku diesla. W konsekwencji od czasów wyborów parlamentarnych benzyna drożeje w hurcie o tylko 6 gr/l, a ON o 44 gr/l

Od początku listopada (hurt) benzyna tanieje o 38 groszy, podczas gdy ON drożeje w tym czasie o 13 groszy na litrze.

Warto przypomnieć, że w skali października oba paliwa podrożały już o 42-45 gr/l, ale we wrześniu (trwała kampania wyborcza) benzyna potaniała o 65 groszy, a ON o 42 grosze na litrze. Oczywiście, tak tanio mogły zaopatrywać się jedynie podmioty, które wcześniej miały podpisane umowy z Orlenem. Państwowy koncern, jak sam oświadczył, odpowiada za 65% hurtowego i detalicznego rynku paliw. Pozostali właściciele stacji paliw i dostawcy hurtowi podlegają normalnym zjawiskom rynkowym, stąd albo oferują droższe paliwo, albo ponoszą straty na sprzedaży.

Dla przypomnienia, w skali sierpnia ceny hurtowe obu paliw zmieniły w niewielkim zakresie. Za to w lipcu ceny wzrosły odpowiednio o 37 gr/l (Pb95) i 33 gr/l (ON).

Porównując ceny od początku 2023 można zauważyć, że benzyna w hurcie tanieje o 44 gr/l (Pb95), a diesel traci w tym czasie 86 gr za litr (bez VAT).

ZOBACZ TAKŻE: Czy gdyby nie działania rządu, mielibyśmy teraz inne ceny zbóż? NIK ostro o PiS

Na stacjach widać lekkie obniżki cen wszystkich paliw

Według e-Petrol.pl w połowie 47-go tygodnia 2023 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było średnio zapłacić na krajowych stacjach odpowiednio 6,51 zł/l i 6,69 zł/l. Oznacza to, że cena popularnej 95-ki i diesla spadła o 3 grosze na litrze w skali tygodnia. Także wycena LPG spadła o 2 grosze do 3,07 zł/l średnio po dłuższym okresie stabilizacji.

Ceny średnie paliw w detalu: 22-11-2023 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 7,09 zł/l (-5 gr/l);
• Pb95: 6,51 zł/l (-3 gr/l);

• ON: 6,69 zł/l (-3 gr/l);
• LPG: 3,07 zł/l (-2 gr/l).

Ceny hurtowe i detaliczne paliw w kraju (w ujęciu tygodniowym):

Dla porównania notowania ropy Brent na tle zmian kursu USD/PLN:

Krajowe paliwa są tańsze niż przed rokiem

Dzięki stosunkowo taniej ropie i mocnemu złotemu paliwa są dużo tańsze od swoich historycznych maksimów z ubiegłego roku (8,08 zł/l ON z października i 7,95 zł/l Pb-95 z czerwca 2023). Jednocześnie diesel kosztuje na stacjach o 14% mniej niż przed rokiem, a cena Pb95 jest o 1% niższa w skali roku.

Zmiany cen paliw w skali roku i od rozpoczęcia wojny na Ukrainie:

W połowie 47-go tygodnia 2023 uśredniona marża modelowa stacji paliw sięga dla ON 31 gr/l (27 gr/l tydzień wcześniej) i 55 gr/l dla Pb95 (tydzień wcześniej było to 40 gr/l). 

Marże modelowe liczone są od oficjalnych cen hurtowych PKN Orlen i nie uwzględniają upustów (zwykle 15-30 gr/l) udzielanych wcześniej poszczególnym odbiorcom (stacjom paliw), ale też nie uwzględniały upustów wakacyjnych stosowanych przez różne sieci stacji.

W tym roku stacje paliw czerpią ponadprzeciętne zyski ze sprzedaży diesla

W skali całego 2022 roku średnia marża modelowa stacji paliw na sprzedaży diesla wyniosła 6 gr/l, a dla Pb95 12 gr/l. Są to poziomy dużo niższe niż w kilku poprzednich latach.

Od początku 2023 roku analogiczna marża średnia stacji paliw wynosi ok. 16 groszy/l dla benzyny 95-oktanów i 15 groszy/l dla oleju napędowego. O ile marża na sprzedaży benzyny jest w tym roku zbliżona do średniej wieloletniej, to w przypadku ON jest ona w 2023 roku dużo wyższa od średniej.

Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com, KE

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x