czwartek, 18 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Drożejąca ropa ciągnie w górę oleje roślinne

spot_img

Ukraińskie ataki na rosyjskie rafinerie i prognozy ograniczenia dostaw ropy w 2024 roku podbiły notowania giełdowe ropy, a za nią olejów roślinnych wykorzystywanych do produkcji biopaliw. Kontrakty terminowe na ropę Brent wzrosły w zeszłym tygodniu o 4% do 85,4 dolarów za baryłkę (+3,2% w skali miesiąca), co wsparło kontrakty na olej palmowy w Malezji. Ropa drożeje nadal w poniedziałek.

Notowania ropy Brent (na 18.03.2024):

Na malezyjskiej giełdzie majowe kontrakty na olej palmowy wzrosły w ciągu tygodnia o 4,7% do 4287 ringgitów/t, czyli 911,7 USD/t (+8,9% w ciągu dwóch tygodni). W Chicago analogiczny kontrakt podrożał do 871 usd/t – najwyżej od ponad 5 miesięcy.

W dniach 1-15 marca eksport oleju palmowego z Malezji wzrósł w porównaniu z tym samym okresem lutego 8,4% do 542 tys. ton według szacunków geodeta AmSpec Agri Malezja.

Ceny oleju palmowego przewyższają ceny oleju sojowego i słonecznikowego

Ceny oleju palmowego pozostają wyższe niż produkowanego z soi i słonecznika, dlatego jego eksport w najbliższej przyszłości będzie nadal spadał, szczególnie w kontekście sezonowego wzrostu produkcji oleju sojowego w Argentynie.

Olej sojowy i słonecznikowy drożeje w marcu

Majowe kontrakty terminowe na olej sojowy na giełdzie w Chicago wzrosły w minionym tygodniu o 6,7% do 1088 USD/t (+7,6% w miesiącu) w kontekście rosnących cen ropy i oleju palmowego. Jednak poprawiająca się pogoda w Brazylii i Argentynie wywiera presję na ceny soi i oleju sojowego.

Ceny oleju słonecznikowego z tygodniową dostawą do odbiorców wzrosły o 3% do 845 USD/t CIF, jednak wzrost jest ograniczany przez zwiększone dostawy z Federacji Rosyjskiej oraz spadek cen popytowych w UE i Turcji.

Rosyjski eksport oleju słonecznikowego wzrósł o ponad 1/3 – r/r

W okresie styczeń-luty Federacja Rosyjska wyeksportowała 881 tys. ton oleju słonecznikowego, czyli o 35% więcej niż analogiczny wskaźnik w 2023 r. (660 tys. ton). W zeszłym roku w tym okresie głównym odbiorcą oleju były Chiny, a teraz stały się nim Indie, które kupiły jedną trzecią olejów eksportowanej z Federacji Rosyjskiej – 309,9 tys. to. Państwo Środka zaimportowało w tym czasie jedynie 167,1 tys. ton oleju słonecznikowego.

Ukraiński eksport oleju słonecznikowego wzrósł w lutym o połowę -r/r

W lutym Ukraina wyeksportowała 603 tys. ton oleju słonecznikowego, co odpowiada wynikowi ze stycznia, ale jest o 50% wyższe niż w lutym 2023 roku.

Źródło: UkrAgroconsult

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x