środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Rosną w marcu giełdowe notowania kukurydzy i rzepaku

spot_img

Tydzień kończący się 15-go marca był wzrostowy dla giełdowych wycen obu unijnych kontraktów na zboża i dla rzepaku. Liderem ubiegłotygodniowego odbicia była kukurydza i rzepak. Notowania unijnej pszenicy wzrosły w tym samym czasie w tylko niewielkim zakresie.

Rzepak korzysta z odbicia na rynku canoli i soi

Notowania nasion oleistych rosną w marcu po obu stronach Atlantyku. Głównym motorem napędowym jest rekordowy przerób soi w USA, oraz gwałtownie rosnące cen oleju palmowego i ropy.

W Paryżu rzepak (seria najbliższa) zamknął piątek ceną 436,25 eur/t po wzroście o blisko 13 euro w skali tygodnia. W odbiciu notowań unijnych nasion sprzyjają ostatnie wzrosty za oceanem i słabsze perspektywy nowej produkcji w UE.  Według Strategie Grains tegoroczne zbiory rzepaku w UE będą o 8% niższe (r/r) i wyniosą tylko 18,3 mln ton.

Zawęża się różnica wycen pszenicy i kukurydzy ze starych zbiorów

Jeszcze miesiąc temu (15.02.2024) różnica w wycenie starego zbioru pszenicy i kukurydzy sięgała 26 euro na korzyść pszenicy. Na zamknięciu minionego tygodnia było to już tylko 13 euro.

Na globalnym rynku kukurydzy widoczne jest w marcu ożywienie popytu ze strony importerów, gdy ceny spadły na kilkuletnie minima. W konsekwencji notowania giełdowe tego zboża odbiły w górę. Paryski kontrakt na kukurydzę (termin czerwcowy) zamknął tydzień ponad 4% wzrostem do 181,75 eur/t.

Jednocześnie ceny pszenicy ciągle utrzymywane są na niskim poziomie ze względu na dominację na tym rynku dostawców z Rosji i dostępność ukraińskiego ziarna.

Na giełdzie Euronext-Paryż kontrakt na pszenicę z dostawą w maju podrożał o skromne 1,5 euro (w skali tygodnia) do 195 eur/t. Nieco wcześniej, bo 6-go marca wycena unijnej pszenicy była najniższa od 3,5 roku poziom (188,5 euro/t).

W Chicago pszenica potaniała nawet w skali minionego tygodnia po serii anulowanych transakcji na amerykańską (też australijską i francuską) pszenicę przez Chiny.

Osłabienie euro wsparło dodatkowo wzrosty notowań w Paryżu

Ubiegłotygodniowe zmiany na rynku walutowym sprzyjały wzrostom notowań kontraktów wycenianych w euro, ale szkodziły kontraktom notowanym w usd. Kurs euro do dolara spadł o blisko 0,5% do 1,09 usd za euro, sprawiając mniej atrakcyjnym eksport z USA, a poprawiając nieco opłacalność wysyłek z krajów strefy euro.

Okresowe zmiany notowań najbliższej serii kontraktu:

RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 15.03.2024):

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x