czwartek, 18 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Dlaczego oleje roślinne można kupić za połowę ceny?

spot_img

Robiąc codzienne zakupy często zastanawiamy się skąd biorą się promocje typu – „drugi produkt za złotówkę” lub nawet – „drugi produkt gratis”. Najbardziej widoczne jest to w przypadku sprzedawanych przez największe sieci handlowe olejów roślinnych. W sklepach roi się od promocji w ramach których można kupić olej rzepakowy, czy słonecznikowy za ok. 1/2 ceny.

W sklepach ceny wyjściowe olejów roślinnych pozostały na historycznych maksimach

Wynika to z faktu, że handlowcy przyjęli sprytną zasadę nieobniżania cen, które osiągały kilkanaście miesięcy temu swoje historyczne wartości, a jedynie napędzania sprzedaży poprzez stosowanie powszechnych rabatów. Warto jednak mieć świadomość, że zarówno producenci olejów, jak i sklepy, które je sprzedają nadal zarabiają na obrocie tymi produktami. Możliwe to jest, ponieważ oleje były rekordzistą przecen wśród towarów rolnych w 2023 roku.

W grudniu światowe ceny olejów roślinnych powróciły do trendu spadkowego

Indeks cen olejów roślinnych FAO wyniósł w grudniu średnio 122,4 punktu, co oznacza spadek o 1,4 procent (miesiąc do miesiąca) po krótkotrwałym wzroście w listopadzie.

Grudniowy spadek wskaźnika cen odzwierciedlał niższe światowe ceny olejów palmowego, sojowego, rzepakowego i słonecznikowego, czemu sprzyjały ograniczone przez głównych importerów przy sezonowo niższej produkcji w wiodących krajach produkujących.

Tymczasem światowe ceny oleju sojowego spadły o ponad 3 procent w porównaniu z listopadem w wyniku spowolnienia popytu w sektorze biodiesla, a także poprawy warunków pogodowych w części głównych regionach upraw w Brazylii.

Międzynarodowe ceny olejów rzepakowych i słonecznikowych spadły w wyniku umiarkowanego światowego popytu importowego.

Światowe ceny olejów roślinnych w ujęciu miesięcznym od 2010 roku:

Uśredniona cena roczna olejów roślinnych obniżyła się w 2023 roku o 1/3 w porównaniu z rokiem poprzednim

W skali całego 2023 wskaźnik światowych cen olejów roślinnych FAO wyniósł 126,3 punktu, co oznacza gwałtowny spadek (o 61,5 punktu, czyli 32,7 procent) w porównaniu z 2022 r. i najniższy poziom od trzech lat w związku z poprawą światowych dostaw.

W Polsce olej rzepakowy kosztował na koniec grudnia o blisko 40% mniej w skali roku

Dla porównania, w Polsce olej rzepakowy rafinowany (według MRiRW) był na koniec grudnia tańszy o 38%, a rzepak o 32% w stosunku rocznym. Cena uśredniona roczna tego oleju obniżyła się w 2023 roku o 23%, ale uśredniona cena rzepaku w 2023 roku (2190 zł/t) była aż o 37% niższa niż w 2022 roku (3501 zł/t).

Źródło: FAO, MRiRW

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x