sobota, 13 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Ceny diesla i Pb95 spadły od początku lipca o ok. 30 gr/l

spot_img

I połowa lipca przyniosła silne przeceny na rynkach surowcowych, w tym na rynku ropy. Niestety, rekordowo drogi dolar zdecydowanie zmniejszył wpływ tańszej ropy na ceny paliw w hurcie. Warto przypomnieć, że od początku lipca ropa Brent potaniała aż o ponad 13%, a kurs USD/PLN wzrósł w tym czasie o 8%. Mimo tylko skromnych obniżek w cennikach hurtowych, prywatne stacje paliw obniżają ceny, próbując dostosować się do promocyjnej sprzedaży (upustów) na stacjach Orlenu, Lotosu, BP i sieci Moya.

W konsekwencji ceny płacone przy dystrybutorach za dwa podstawowe paliwa są o ok. 30 groszy niższe niż jeszcze w końcówce czerwca. Szczególnie diesel kosztuje często mniej niż w oficjalnym cenniku obowiązującym w hurcie (PKN Orlen). Oznacza to ujemne marże modelowe stacji dla paliw. Te bazują teraz na indywidualnych upustach od cen hurtowych, które dla stacji Orlenu mogą być większe niż dla innych.

Ceny paliw w hurcie

Ceny na stacjach paliw:

Według e-Petrol w połowie 28-go tygodnia 2022 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było średnio zapłacić na krajowych stacjach odpowiednio 7,51 zł/l i 7,56 zł/t. Oznacza to, że w ciągu tygodnia cena średnia popularnej 95-ki spadła o 23 grosze na litrze, a cena diesla obniżyła się o 18 groszy na litrze. W tym samym czasie autogaz potaniał średnio o 5 groszy, do 3,39 zł/l.

Ceny średnie paliw w detalu: 13-07-2022 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 8,19 zł/l (-14 gr/l);
• Pb95: 7,51 zł/l (-23 gr/l);

• ON: 7,56 zł/l ( -18 gr/l);
• LPG: 3,39 zł/l (-6 gr/l).

Już dawno zapomnieliśmy o tym, że rząd obniżył stawkę VAT na paliwa z 23% do 8%. Gdyby nie to, ceny benzyny i diesla byłyby o ok. 1 zł/l wyższe niż obecnie. Niższy VAT nie pomaga niestety przedsiębiorcom, którzy płacą cenę netto (odliczają VAT).

Ceny paliw w kraju:

Porównanie cen paliw w skali roku:

Rynek ropy:

Notowania ropy Brent spadły w ostatnim tygodniu o blisko 10%, do 97,5 usd/b (w czwartkowe południe -14.07.22). Trwające od kilku tygodni przeceny dotyczą większości surowców, a wynikają z obaw o to, że nadchodząca recesja w światowej gospodarce ograniczy popyt na towary. Kolejnym czynnikiem napędzającym przeceny jest odpływ kapitału z akcji i towarów do rynku amerykańskich obligacji, które przynoszą coraz większy zysk. 

Niestety kierowcom nie pomaga gwałtowne osłabienie złotego w stosunku do dolara. Kurs usd/pln oscyluje od kilku dni wokół poziomu 4,8 zł i jest najwyższy w historii.

Notowania ropy Brent na tle zmian kursu USD/PLN:

Andrzej Bąk
Źródło: PKN Orlen, e-Petrol

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x