czwartek, 18 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Cena diesla spada lekko, ale tylko w hurcie

spot_img

W cenniku hurtowym PKN Orlen w skali tygodnia kończącego się 6-go marca 2024, cena netto Pb95 wzrosła o 6 groszy, ale cena diesla obniżyła się o 5 groszy na litrze.  Jednocześnie delikatny wzrost wyceny giełdowej ropy Brent został w całości zrównoważony przez spadek kursu dolara do złotego w skali analizowanego tygodnia. Cena hurtowa diesla zbliża się powoli do ceny benzyny. Sprzyja temu ciepła pogoda, która obniża zapotrzebowanie na olej opałowy (bliźniaczy do oleju napędowego ).

W lutym 2024 roku wzrost ceny benzyny w hurcie sięgnął 7 groszy dla Bb95, ale diesel potaniał o skromne 2 grosze w skali miesiąca (bez VAT).

Od początku 2024 roku benzyna drożeje w hurcie o 41 groszy za litr, a cena diesla wzrosła w tym czasie o 28 groszy (bez VAT). W skali całego 2023 roku benzyna w hurcie potaniała o 54 gr/l (Pb95), a diesel stracił w tym czasie na wartości 1,09 złotego za litr (bez VAT).

Ropa Brent od 4 tygodni utrzymuje się w wąskim przedziale 81-85 usd/baryłkę

Wsparciem dla drogiej ropy pozostają problemy z logistyką w rejonie Morza Czerwonego, wynikające z utrzymującego się napięcia w rejonie Bliskiego Wschodu.

Diesel w hurcie taniał w skali tygodnia dzięki niższym cenom tego paliwa na międzynarodowym rynku. Ciepła zima obniża zapotrzebowanie na opał w tym na olej opałowy (bliźniaczy dla ON). Jednocześnie kurs dolara wobec złotego utrzymuje się poniżej 4,0 zł, a w skali tygodnia notowania usd/pln spadły o 4 grosze.

Ceny paliw lekko spadły na stacjach na początku marca

Według e-Petrol.pl w połowie 10-go tygodnia 2024 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było średnio zapłacić na krajowych stacjach odpowiednio 6,41 zł/l i 6,69 zł/l. Oznacza to, że cena benzyny spadła o 2 grosze na litrze, a cena diesla nie zmieniła się w skali tygodnia. Jednocześnie cena średnia LPG obniżyła się o 1 grosze do 2,89 zł/l.

Ceny średnie paliw w detalu* na 06-03-2024 (zmiana tygodniowa):

• Pb98: 6,99 zł/l (-1 gr/l);
• Pb95: 6,41 zł/l (-2 gr/l);

• ON: 6,69 zł/l ( 0 gr/l);
• LPG: 2,89 zł/l (-1 gr/l).

*Ceny według portalu e-petrol.pl

Na szczęście paliwa są ciągle dużo tańsze na stacjach w stosunku do swoich historycznych maksimów z 2023 roku (8,08 zł/l ON z października i 7,95 zł/l Pb-95 z czerwca 2023). Jednocześnie diesel kosztuje na stacjach o 6% mniej niż przed rokiem, a cena Pb95 jest o 4% niższa w skali roku.

Ceny paliw w kraju:

Dla porównania, notowania ropy Brent (usd/b) na tle zmian kursu usd/pln (lewa oś):

Zmiany cen paliw w skali roku i od rozpoczęcia wojny na Ukrainie:

Stacje paliw zarabiają w 2024 roku wyjątkowo dużo na sprzedaży benzyny

W 10 tygodniu 2024 uśredniona marża modelowa stacji paliw sięgała 18 gr/l dla ON (27 gr/l tydzień wcześniej) i 12 gr/l dla Pb95 (tydzień wcześniej było to 20 gr/l). Dla porównania, w połowie grudnia analogiczne marże sięgały rekordowe dla 2023 roku: 68 gr/l benzyny i 40 gr/l diesla.

Ciągle jednak marże osiągane w 2024 roku ze sprzedaży benzyny (Pb95) są rekordowo wysokie (w skali roku), bo zbliżone do 25 groszy na litrze.

Marże modelowe liczone są od oficjalnych cen hurtowych PKN Orlen i nie uwzględniają upustów (zwykle 15-30 gr/l) udzielanych wcześniej poszczególnym odbiorcom (stacjom paliw), ale też nie uwzględniały upustów wakacyjnych stosowanych przez różne sieci stacji.

Marże modelowe stacji paliw w skali rocznej:

W zakończonym 2023 roku średnia marża modelowa stacji paliw wyniosła 20 groszy/l (2 gr/l powyżej średniej z 5 lat) dla benzyny 95-oktanów i 17 groszy/l (+7 gr/l w stosunku do średniej z 5-lat) dla oleju napędowego. O ile marża na sprzedaży benzyny jest w tym roku nieco wyższa od średniej wieloletniej, to w przypadku ON była ona w 2023 roku dużo wyższa od średniej.

W skali całego 2022 roku średnia marża modelowa stacji paliw ze sprzedaży diesla wyniosła 6 gr/l, a dla Pb95 12 gr/l. Są to poziomy dużo niższe niż w poprzednich latach.

Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com, KE

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x