piątek, 31 maja, 2024
spot_imgspot_img

Było już „mleko” z soi i nerkowców. Teraz przyszła pora na mleko…z grzybów!

spot_img

Przyzwyczailiśmy się do „mleka” owsianego i sojowego.  Dostępne w sklepach, kawiarniach, restauracjach nie robi na nas wrażenia. Jeden ze startupów zajmujący się technologią spożywczą postanowił pójść o krok dalej i przenieść mleko alternatywne na wyższy poziom. Pomagają w tym…grzyby!

Litr mleka w skupie powyżej 2 zł? Czy to możliwe?
zdj:pixabay

Popularność zamienników produktów zwierzęcych nadal trwa

Zamienniki produktów zwierzęcych nie tracą na popularności. Używają je weganie, wegetarianie, semi fleksitarianie, a także osoby, które na co dzień spożywają produkty takie jak nabiał i mięso. Można by szydzić z takich osób, że odwracają się od zakorzenionych tradycji spożywania posiłków, odkładając jednak na bok ocenę innych, trzeba przyznać, że pojawienie się owych zamienników przyniosło niektórym osobom korzyści – szczególnie tym, którzy są uczuleni na konkretne białka zawarte w produktach odzwierzęcych. Inną kwestią jest natomiast to, że często marketing roślinnych produktów opiera się na demonizowaniu tradycyjnego rolnictwa, o którym nie raz pisaliśmy. Tak czy inaczej nowej alternatywnej żywności przybywa. Tym razem wykorzystano grzyby do wytwarzania białka mlecznego!

Grzyby, które wytwarzają białko

Firma Perfect Day z Kalifornii postanowiła wykorzystać grzyby do wytwarzania białka mlecznego, które jest „molekularnie identyczne” z białkiem mleka krowiego. Oznacza to, że można go używać do wytwarzania produktów mlecznych, takich jak ser i jogurt.

Zainteresowało nas pytanie, co jest w mleku… co zapewnia mu niesamowitą wszechstronność i wartości odżywcze, których w jakiś sposób brakuje w mleku roślinnym” — mówił współzałożyciel Ryan Pandya.

Perfect Day zebrał gen kodujący białko serwatki w mleku krowim i wprowadził go do grzyba. Kiedy grzyb jest hodowany w zbiornikach fermentacyjnych, wytwarza białko serwatkowe, które jest następnie filtrowane i suszone na proszek stosowany w produktach takich jak ser i lody — które są już dostępne na półkach sklepowych w Stanach Zjednoczonych i Hongkongu.

Szybko rozwijający się rynek

Perfect Day nie jest jedyną firmą szukającą w nauce zrównoważonych rozwiązań mleczarskich. Kalifornijski startup New Culture opracowuje również produkty serowe bez obecności krów w procesie fermentacji, a TurtleTree Labs wytwarza mleko — co nas zdziwiło, ludzkie z hodowanych komórek.

Choć dla nas smak mleka od krowy nie równa się z żadnym innym zamiennikiem, to trzeba przyznać, że postęp w nauce jest niesamowity. Brakuje jednak w tym wszystkim uznania dla tych, którzy produkcją żywności zajmują się od zarania dziejów – rolników. Demonizowanie hodowli tradycyjnych to element marketingu “zielonych”, który musi zniknąć.

źródło: CNN

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x