poniedziałek, 20 września, 2021
spot_img

Brak zmian zasad pobierania zaliczek

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego poinformowała o tym, że w 2021 roku nie zmienią się (w stosunku do roku ubiegłego), zasady pobierania zaliczek na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne od świadczeń emerytalno-rentowych i rodzicielskich świadczeń uzupełniających wypłacanych w bieżącym roku. 

Zaliczki przy wypłatach 

A zatem zaliczkę na podatek dochodowy i składkę na ubezpieczenie zdrowotne KRUS pobierze uprawnionym przy  wypłacaniu: emerytur, rent, rodzicielskich świadczeń uzupełniających i świadczeń wyrównawczych dla działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych.

Kwoty potrąceń

Obowiązująca wysokość zaliczki to równowartość 17% świadczenia uzyskanego w danym miesiącu minus 43,76 zł (czyli miesięczna kwota zmniejszająca podatek). Dodajmy, że jeżeli dochód emeryta, rencisty lub osoby uprawnionej do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego (sumując świadczenia wypłacone od początku roku),  przekroczy kwotę 85.528 zł, wtedy od wartości przekroczenia, KRUS rozpocznie potrącenie zaliczki w wysokości 32% dochodu.
Natomiast w przypadku ubezpieczenia zdrowotnego KRUS pobierze 9% świadczenia. Przy czym: 7,75% będzie pokrywane z zaliczki na podatek dochodowy, a pozostałe 1,25% z kwoty netto świadczenia. Warto też wiedzieć, że w przypadku świadczeń wypłacanych w niskich kwotach tj. do 260 zł miesięcznie, KRUS nie potrąci uprawnionym zaliczki na podatek dochodowy ani też składki na ubezpieczenie zdrowotne. 

Źródło: KRUS
Foto: Poxabay 

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

23,377FaniLubię
566ObserwującyObserwuj
8,410SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x