poniedziałek, 15 lipca, 2024
spot_img

Będzie współpraca z Wojskową Akademią Techniczną

spot_img

Na mocy porozumienia zawartego 9 lutego pomiędzy Polską Izbą Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych (PIGMiUR), a Wojskową Akademią Techniczną (WAT) będzie wsparcie w obszarze działalności przemysłu maszyn i urządzeń rolniczych. W podpisaniu porozumienia uczestniczyli prorektor ds. rozwoju WAT płk dr hab. inż. Jacek Świderski, prof. WAT i prezes Zarządu PIGMiUR Józef Dworakowski. Na mocy zawartej umowy będą inicjowane i realizowane wspólne badania naukowe i prace rozwojowe. Poza tym doradztwo naukowo-badawcze, konsultacje techniczno-technologiczne i ekspertyzy. Oprócz tego będzie współpraca w zakresie organizowania szkoleń dla uczniów szkół średnich oraz staży i praktyk dla studentów. 

Powyższe działania mają na celu wsparcie rodzimych producentów maszyn i urządzeń rolniczych oraz edukacji młodzieży.  W ubiegłym roku WAT udostępniła elementy bazy laboratoryjnej w celu przeprowadzenia przez PIGMUiR zajęć praktycznych z zakresu budowy i eksploatacji hydrotronicznych układów napędowych. Na chwilę obecną w ramach realizacji projektu „Inkubator 4.0”, który finansuje Ministerstwo Edukacji i Nauki, opracowywane jest w Akademii mobilne stanowisko laboratoryjne do prowadzenia zajęć w tym zakresie. Wdrożeniem stanowiska zainteresowana jest PIGMUiR.

Warto wspomnieć, że PIGMiUR wspiera kształcenie przyszłych specjalistów w zakresie mechaniki, którzy swoimi umiejętnościami zdobytymi w szkole przyczynią się do rozwoju krajowych firmy z branży rolniczej. Nie wszystkie szkoły dysponują pełnym wyposażeniem w zakresie zaplecza badawczo-laboratoryjnego. Nie posiadają go też firmy krajowe zrzeszone w PIGMUiR. Dlatego Izba liczy w tym obszarze na owocną współpracę z WAT.

W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Centrum Transferu Technologii WAT – dr hab. inż. Adam Bartnicki, dyrektor oraz dr inż. Bogusława Gradzik, broker technologii. Był również Michał Spaczyński wiceprezes Zarządu, dyrektor zarządzający Polską Izbą Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych. 

Krzysztof Grzeszczyk
Krzysztof Grzeszczyk
Redaktor Naczelny, technika. Posiadam własne gospodarstwo rolne o profilu roślinnym i zwierzęcym, pochodzę z rodziny rolniczej i całe życie związany jestem z rolnictwem.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x