środa, 24 lipca, 2024
spot_img

Więcej rosyjskich zbóż trafi do Chin

spot_img

Spór o strefy wpływów między Zachodem, a Rosją się nasila, a dowodem na to jest koncentracja wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą.  Na razie trwają zabiegi dyplomatyczne w ramach których obie strony „prężą muskuły”. Zachód straszy Rosję nałożeniem embarga na handel, w tym dokończenie projektu „Nord Stream II”. Rosja odpowiada zawarciem porozumienia z Chinami, czyli mocarstwem, które od lat prowadzi wojnę handlową z USA. Do spotkania obu prezydentów doszło z okazji inauguracji Olimpiady Zimowej. Prezydenci Xi i Putin wydali wspólne oświadczenie, w którym zapowiadają przemianę architektury globalnego zarządzania i porządku światowego. Transformacja ta byłaby scaleniem koncepcji i inicjatyw, które Moskwa i Pekin wymyślały oddzielnie, a które zwykle były w opozycji do USA i ich zachodnich sojuszników. Teraz oba kraje chcą postawić wspólnie wyzwanie dla amerykańskiej potęgi.

Efektem natychmiastowym porozumienia jest szersze otwarcie Chin na eksport rosyjskich zbóż. Wcześniej Chiny importowały zboża tylko z niektórych regionów Rosji, dbając o bezpieczeństwo fitosanitarne. Teraz zakupy rosyjskiej pszenicy i jęczmienia wzrosną kosztem dostawców takich jak Francja, Australia i Kanada. Warto wspomnieć, że Chiny są w tym sezonie drugim, po Algierii, nabywcą unijnej (głównie francuskiej) pszenicy z wynikiem 1,3643 mln ton.

Andrzej Bąk – eWGT

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x