Od kilku miesięcy temat dopłat do nawozów wraca jak bumerang a właściwie nigdy się nie skończył. W wykazie prac legislacyjnych pojawił się projekt rozporządzenia dopłat do zakupu nawozów mineralnych. Czy tym razem ustawa dojdzie do skutku?
Negocjacje trwają od dawna, a rezultatu nie widać
Rolnicy przez cały zeszły rok zwracali uwagę rządzącym, że rosnące ceny nawozów drastycznie uderzają w rentowność gospodarstw. Dopiero w styczniu br. po apelacjach izb rolniczych senat zawnioskował o uwzględnienie w budżecie wydatków na dopłaty do nawozów. Niestety na próżno, bo sejm odrzucił poprawkę. W lutym po kolejnych prośbach i strajkach rolnicy dowiedzieli się, że na wprowadzenie dopłat do nawozów potrzeba jest zgoda Unii. Do kluczowych rozmów miało dojść podczas posiedzenia KE w sprawie cen żywności i energii, jednak z uwagi na wybuch wojny w Ukrainie zostało ono przełożone na 8 marca.
Projekt ustawy dopłat do nawozów
W czwartek w wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano założenia projektu rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Za przygotowanie projektu odpowiada resort rolnictwa.
Możemy w nim przeczytać, że rok 2021 r. jak i obecny są kolejnymi trudnymi latami dla producentów rolnych z uwagi na problemy ze zbytem produktów rolnych związane z epidemią COVID -19 oraz drastycznym wzrostem cen środków do produkcji rolnej.
„Od początku 2021 r. na rynkach państw Unii Europejskiej obserwowany jest stały wzrost notowań gazu ziemnego. Ten wzrost łączony jest z czynnikami globalnymi m.in. takimi jak ograniczenie zużycia i wydobycia gazu wskutek pandemii COVID-19. Skutkuje to drastycznym zwiększeniem kosztów produkcji i cen nawozów przede wszystkim na bazie amoniaku. Istotny ciężar wzrostu cen ponoszą producenci rolni ograniczając wolumen zakupu nawozów. Sytuacja ta grozi załamaniem rynku produkcji rolnej i wzrostem cen żywności.” – czytamy.
W związku z powyższym w projekcie rozporządzenia proponuje się wprowadzenie nowej formy pomocy dla producentów rolnych, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku spowodowanymi epidemią COVID-19 i którzy złożyli wniosek o przyznanie płatności w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego w 2022 r. – na dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych w okresie od dnia 1 września 2021 r. do dnia 15 maja 2022 r.
Planowany termin przyjęcia projektu przez radę ministrów to koniec marca 2022 r.
Źródło: Wykaz prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów
Zdj:marszalek.sejm.gov