poniedziałek, 4 marca, 2024
spot_img

Ambasada Ukrainy żąda ukarania osób odpowiedzialnych za rozsypanie ukraińskiego zboża

spot_img

Ambasada Ukrainy zareagowała na incydent z rozsypanym na jezdni ukraińskim zbożem i zażądała ukarania sprawców – napisał na Facebooku Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarych.

Takie metody protestowania nie powinny być tolerowane w cywilizowanym kraju europejskim, nie mówiąc już o moralnej stronie tej prowokacji. Dlatego żądamy znalezienia sprawców i pociągnięcia ich do odpowiedzialności. Polskie władze powinny zdecydowanie zareagować na płaszczyźnie prawnej na tę haniebną i obraźliwą dla Ukraińców i większości Polaków zbrodnię oraz zapobiec takim barbarzyńskim działaniom w przyszłości” – podkreślił Zwarych.

Według niego ziarno wysypano z ukraińskich ciężarówek, które po odbyciu odpowiednich procedur celnych zostały zaplombowane i znajdowały się w tranzycie na Litwę. Zwarych zauważył, że „ukraińscy dyplomaci są w bezpośrednim kontakcie z kierowcami przedmiotowych ciężarówek”.

Ambasador przypomniał, że po otrzymaniu informacji o rozsypanym przez polskich rolników zbożu Ambasada i Konsulat Generalny Ukrainy w Lublinie natychmiast zaapelowały do polskiej policji o wszczęcie śledztwa w sprawie tego zdarzenia.

Chełmska policja poinformował, że protestujący w pobliżu przejścia granicznego w Dorohusku rolnicy zatrzymali trzy ukraińskie ciężarówki i wysypali z nich zboże bezpośrednio na drogę. Polska policja wszczęła śledztwo w sprawie zdarzenia. 9 lutego w Polsce rozpoczął się strajk rolników ogłoszony przez związek zawodowy Solidarność.

Oprócz zakazu importu produktów rolnych z Ukrainy polscy protestujący sprzeciwiają się europejskiej polityce rolnej, w szczególności wprowadzeniu „zielonego ładu” – szeregu wymogów środowiskowych i klimatycznych. Wśród pozostałych żądań znajduje się wsparcie dla hodowli zwierząt.

Źródło: UkrAgroconsult

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mateusz
Mateusz
19 dni temu

Proszę nie używać terminu ukraińskie zboże, raczej sugerowałbym „produkty wielkich międzynarodowych korporacji wyprodukowane na terytorium Ukrainy „.

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x