środa, 17 lipca, 2024
spot_img

AGRO-Unia będzie patrzeć władzy na ręce!

spot_img

– To było długie spotkanie – powiedział po ponad dwóch godzinach dzisiejszych rozmów z Wicepremierem Henrykiem Kowalczykiem, Lider AGRO-Unii Michał Kołodziejczak. –  Żałujemy, że pan Wicepremier nie wybrał się z nami do marketów, że nie przyjął tej formy rozmowy. Ubolewamy, bo często warto coś zobaczyć, żeby dobrze ująć temat i dojść do porozumienia. Szkoda. Udało nam się jednak załatwić dwie sprawy. Jeszcze dziś na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa ukażą się informacje o tym, że plany bioasekuracyjne dotyczące ASF można przygotować do końca listopada. Drugi temat to także miesięczne przedłużenie terminu rozprowadzania nawozów naturalnych na polach. I tu niestety pozytywy się kończą. Reszta to nasze postulaty. Postulowaliśmy między innymi o ustanowienie wzorem innych państw Europy paliwa rolniczego tylko do obsługi produkcji rolnej. Bez zbędnych obciążeń podatkowych, z myślą o obniżce kosztów produkcji rolnej pod kątem obniżenia cen produktów sprzedawanych konsumentom. 

Audyt związków zawodowych

Kolejny postulat AGRO-Unii to ustanowienie emerytur rolniczych bez konieczności pozbywania się gospodarstw. AGRO-Unia postulowała też min. o przeprowadzenie audytu dotyczącego kondycji i zależności związków zawodowych pod kątem rzeczywistej ochrony praw pracowników różnych podmiotów, w tym handlowych i obsługujących rolnictwo. Następne tematy o których dyskutowano, to dalszy brak, w opinii AGRO-Unii, odpowiednich rozwiązań dotyczących ochrony polskich producentów rolnych przed przewagą podmiotów obcych kapitałowo. To również brak skutecznego egzekwowania wymogów dotyczących znakowania produktów, ich jakości i pochodzenia. 

Będą patrzeć na ręce 

– Chcę jednak by sprawa była jasna: to nie jest żaden początek ścisłej współpracy z tą władzą – stanowczo podkreślił Michał Kołodziejczak. – Teraz rządzą oni, a kiedyś może rządzić ktoś inny. Natomiast obowiązkiem i misją AGRO-Unii jest dopilnowanie tego, by władze wypełniały swoje obowiązki i powinności względem obywateli, mieszkańców Polski, w tym rolników. Nie wyobrażam sobie też, by w Sejmie przyszłych kadencji zabrakło ludzi naprawdę czujących to, czym jest polskie rolnictwo i znających jego problemy.

Za miesiąc kolejne spotkanie?

Michał Kołodziejczak zapewnił też, że kolejne spotkanie z Wicepremierem Henrykiem Kowalczykiem nastąpić ma za 3 lub 4 tygodnie. W tym czasie strony dyskusji mają zajmować się kolejnymi palącymi problemami. 

Źródło i foto: Profil AGRO-Unii na FB

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Sadowicz
2 lat temu

Rolnictwo dobrze jak by było otwarte, aby każdy mógł stać się rolnikiem gdy kupi ziemię.

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x