środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Afrykańska misja pokojowa będzie przekonywać Rosję do przedłużenia umowy zbożowej

spot_img

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wyraził nadzieję, że delegacja afrykańskich przywódców, która wkrótce spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, przekona Rosję do przedłużenia umowy zbożowe, która pomaga w eksporcie ukraińskiego zboża.

Mam nadzieję, że rozmowy między prezydentem Putinem a przywódcami afrykańskimi zaowocują pozytywnym wynikiem w sprawie umowy zbożowej, a także naszych działań dotyczących eksportu rosyjskiej żywności i nawozów” – powiedział Guterres.

W czwartek afrykańska delegacja spotkała się w Warszawie z prezydentem Polski Andrzejem Dudą, w piątek ma przyjechać do Kijowa na rozmowy z Wołodymyrem Zełenskim, a w sobotę spotka się z Władimirem Putinem w Petersburgu.

Według agencji Reuters przywódcy afrykańscy starają się doprowadzić do zawieszenia broni między Ukrainą a Rosją i proponują m.in. wycofanie wojsk przez Moskwę oraz złagodzenie sankcji nałożonych na Rosję przez Kijów i kraje zachodnie.

Jednym z tematów rozmów przedstawicieli Afryki z Putinem powinna być też umowa zbożowa, która pozwala na eksport milionów ton ukraińskiego zboża przez porty Morza Czarnego i tym samym obniża ceny na rynku światowym, co jest ważne dla krajów afrykańskich.

Wycofanie się z porozumienia

W tym tygodniu Putin po raz kolejny zagroził wycofaniem się z porozumienia. Powiedział, że korytarze morskie używane przez statki zbożowe są rzekomo „ciągle wykorzystywane przez wroga do wystrzeliwania dronów i dronów morskich”.

Przedstawiciele Rosji wielokrotnie wyrażali niezadowolenie z funkcjonowania porozumienia i domagali się spełnienia szeregu warunków dotyczących jej eksportu produktów rolnych, zwłaszcza nawozów.

Choć rosyjski eksport produktów rolnych nie podlega międzynarodowym sankcjom nałożonym w związku z inwazją wojsk rosyjskich na Ukrainę, Moskwa twierdzi, że ograniczenia w płatnościach, transporcie i ubezpieczeniach znacznie utrudniają jej eksport za granicę.

Skład afrykańskiej misji pokojowej 

Do ostatniej chwili panowało wiele niejasności. O tym, że delegacja państw Afryki ma się udać do Ukrainy i Rosji, wspomniał po raz pierwszy oficjalnie miesiąc temu prezydent RPA Cyril Ramaphosa. On stoi na czele misji, która do Kijowa dotrze przez Polskę. Oprócz niego w czwartkowych (16.06.2023) rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą w Warszawie uczestniczyli także Azali Assoumani, prezydent Komorów, który pełni teraz funkcję przewodniczącego Unii Afrykańskiej, oraz prezydent Zambii Hakainde Hichilema.

Źródło: UkrAgroConsult, rp.pl

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x