środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Susza i pustynnienie w Polsce: Stoimy w obliczu klęski

spot_img

Dziś przypada Światowy Dzień Przeciwdziałania Suszy i Pustynnieniu, ważne święto, które przypomina nam o trudnej rzeczywistości, z którą Polska od lat się zmaga. Już w 1995 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło ten dzień jako okazję do podjęcia działań mających na celu przeciwdziałanie suszy i pustynnieniu. Polska dołączyła do tych wysiłków w 2001 roku, przyjmując Konwencję, co sprawia, że obchodzimy ten dzień już dwudziesty trzeci raz.

Susza w trzecim stadium: Polska zmaga się z długotrwałym niedoborem wody

Badania przeprowadzone przez Copernicus Climate Change Service rzucają nowe światło na sytuację pogodową w Polsce. Według raportu, średnie opady w 2022 roku utrzymywały się poniżej wieloletniej średniej z lat 1991-2020. To jedno z wielu wskaźników, które wskazują na pogłębiającą się suszę w naszym kraju, znajdującą się już w trzecim stadium.  Z raportu Copernicus Climate Change Service wynika, że średnie opady w 2022 roku oscylowały poniżej średniej z wielolecia 1991-2020.

 Z kolei z opracowania prof. dr hab. Miętusa wynika, że występujący od szeregu lat silny wzrostowy trend temperatury powietrza na obszarze Polski był w kwietniu 2023 r. kontynuowany. Przedstawione wyżej dane to tylko jedne z wielu wskazujących na tendencję pogłębiającej się w Polsce suszy znajdującej się już w trzecim stadium. Nie dotyczy nas już bowiem susza atmosferyczna (zbyt małe opady deszczu) czy rolnicza (zbyt mała wilgotność gleby), ale hydrologiczna, czyli długotrwałe obniżenie ilości wody w jeziorach i rzekach.

Nie możemy już dłużej bagatelizować problemu suszy

W obliczu obecnej sytuacji klimatycznej nie możemy ignorować poważnego zagrożenia jakim jest susza, a także klęska, która rozgrywa się na naszych oczach. Dominika Kołodziejska, Regionalny Manager Operacji Marketingowych w Xylem Water Solutions Polska, podkreśla, że nie możemy już dłużej bagatelizować problemu. Nieudolnie próbowaliśmy stawić czoła suszy atmosferycznej i rolniczej, a teraz stoi przed nami susza hydrologiczna. Od 1981 roku susza występuje w Polsce nieprzerwanie, w różnym natężeniu.

“Xylem Water Solutions, będąc świadomym tych zagrożeń, skupia się na opracowywaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych, z pełnym szacunkiem dla środowiska, zwłaszcza w zakresie zarządzania zasobami wodnymi. W Xylem wkładamy ogromne wysiłki, aby przeciwdziałać narastającej suszy w Polsce. Dlatego też, w dniu dzisiejszym, powinniśmy skupić szczególną uwagę na tym problemie i podjąć działania w celu ochrony naszej przyszłości.” – mówi menadżerka.

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ostrzega: Polska stoi w obliczu pustynnienia

W ostatnim czasie, media coraz częściej donoszą o niepokojąco niskim poziomie wody w polskich rzekach, a eksperci ds. pogody ostrzegają przed suszą hydrologiczną. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej regularnie publikuje raporty dotyczące sytuacji rzek w Polsce. Na ich stronie internetowej – „Stop suszy!” – można śledzić na bieżąco wyniki pomiarów z stacji i obserwować nieustannie pogarszającą się sytuację w kraju, która prowadzi do stopniowego pustynnienia. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska już rok temu ostrzegła, że coraz bardziej dotkliwe susze, które nawiedzają Polskę w ostatnich latach, zwiększają ryzyko pustynnienia. Ta sytuacja jest szczególnie niebezpieczna, biorąc pod uwagę dostępność zasobów wodnych w Polsce, która jest trzykrotnie niższa niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej.

Mokradła kluczem do walki z suszą i pustynnieniem?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z dobrodziejstw mokradeł, nie tylko w Polsce. Bez tego nie możemy przezwyciężyć pustynnienia. Mokradła to podmokłe obszary, które pochłaniają dwutlenek węgla, działają jak filtry gleby, powietrza i wody, a co najważniejsze magazynują wodę. Z kolei pustynnienie jest procesem degradacji ziemi, skutkującym niższą produktywnością ekonomiczną i biologiczną. Zagrożenie jest realne, co potwierdzają szacunki Unii Europejskiej mówiące o tym, że do 2050 roku 700 milionów ludzi zmieni miejsce zamieszkania. Wynika to z pustynnienia i jego skutków. Istnieje wiele przyczyn tego zjawiska. Jedna z najpopularniejszych pustyń w Europie, Pustynia Bushedowska jest efektem działalności człowieka, między innymi dzięki wycince dużej ilości drzew na terenie pod budowę szybów kopalnianych. Inne czynniki antropogeniczne, które wpływają na pustynnienie, obejmują nadmierny wypas zwierząt, nadmierne zużycie wód powierzchniowych, zmiany rzek, budowę zapór i nadmiernie intensywne rolnictwo.  

W Światowy Dzień Przeciwdziałania Suszy i Pustynnieniu, zatrzymajmy się na chwilę i zastanówmy się, jak każdy z nas może wkroczyć do akcji. Począwszy od drobnych gestów, takich jak oszczędzanie wody w codziennych czynnościach, aż po większe przedsięwzięcia, jak odpowiedzialne gospodarowanie deszczówką na naszych własnych terenach.

W końcu, dobry klimat leży w interesie nas wszystkich. To nasza wspólna odpowiedzialność, aby chronić nasze środowisko i zapewnić lepszą przyszłość dla nas samych i dla kolejnych pokoleń. Niech ta świadomość przewodzi naszym działaniom na co dzień

O firmie XYLEM 

Xylem (XYL) to wiodąca globalna firma zajmująca się technologiami wodnymi, zaangażowana w rozwiązywanie, dzięki swojej innowacyjnej technologii, kluczowych problemów związanych z wodą i infrastrukturą. Zaangażowanie 17 000 pracowników pozwoliło osiągnąć firmie przychody w wysokości 5,2 miliarda dolarów w 2021 roku. Tworzymy bardziej zrównoważony świat, umożliwiając naszym klientom optymalizację zarządzania wodą i zasobami oraz pomagamy społecznościom w ponad 150 krajach w zakresie bezpieczeństwa wodnego. Więcej na ich temat możesz przeczytać TUTAJ.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Wiktor Gołębowski
Wiktor Gołębowski
11 miesięcy temu

Pani Mario Chmal to ludzie powinni być świadomi co robią a jak przejrzą na oczy to będzie za późno. Za kilka pokoleń północ będzie zalewana a południe i w centrum susza aż wszystko wyschnie. Taka moja analiza a jak będzie nie wiem bo północ wysycha a południe ma nadmiar wody to niedługo bieguny się zmienią. Oni dostaną piękną wodę a ja susza niestety. Pozdrawiam.

Ben
Ben
11 miesięcy temu

Nie trzeba nam mokradeł tylko zbiorników wodnych. Oprócz zatrzymywania wody będą także atrakcją turystyczną na której nożna zarobić

Robert
Robert
11 miesięcy temu

Niech ci mądrzy Amerykanie przestaną się bawić w Boga i nie manipulują swoimi urządzeniami przy pogodzie!!!

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

3
0
Would love your thoughts, please comment.x